UD

Feba - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Febcia, Febunia, Febusia
Znaczenie : jasna, czysta
Planeta : Słońce i Wenus
Znane : Phoebe Cates, Phoebe Jane Elizabeth Tonkin, Phoebe Snow
Imieniny : 3 września
 

Historia imienia i znaczenie imienia Feba

Feba to łacińska forma greckiego imienia Phoibē pochodzącego od słowa „phoibos”, oznaczającego „jasna, czysta”. W mitologii Feba była córką Urana (boga nieba) i Gai (bogini ziemi) oraz jedną z pierwszych władczyń niebios, dopóki nie została obalona przez Zeusa i jego olimpijskich bogów. Mimo to była matriarchą wielu istotnych bogów i bogiń. Feba była znana jako bogini błyskotliwej mądrości.

Imię zostało spopularyzowane w krajach anglojęzycznych (jako Phoebe) po reformacji protestanckiej w XVII wieku. Dzisiaj imię Phoebe znajduje się na liście 100 najczęściej nadawanych imion żeńskich w Anglii, Walii, Australii, Irlandii Północnej i Szkocji.

Jedna z najbardziej istotnych przyczyn popularności tego imienia miała miejsce w latach 1994-1995 – w tym roku komediowy serial „Friends” zadebiutował z szaloną i uroczą postacią Phoebe Buffay w jednej z głównych ról. Kolejny skok popularności imienia nastąpił w 1999 r. – rok po tym, jak serial „Charmed” („Czarodziejki”) został wyemitowany na kanale WB, opowiadający o jego bohaterkach – trzech dobrych czarownicach i siostrach o imieniu Phoebe, Prudence i Piper.

Wbrew trendom w krajach anglojęzycznych, w Polsce imię Feba nie cieszy się popularnością.

Numerologia imienia Feba

Imię Feba to numerologiczna PIĄTKA, pasująca do osób odważnych i pewnych siebie.

Jaka jest Feba?

Feba to osoba niezwykle żywiołowa i wszechstronna. Wszędzie jej pełno, rozpiera ją energia i chęć do działania. Charakteryzuje się dużą potrzebą wolności i niezależności. Jest w ciągłym ruchu, napędzana coraz to nowymi pomysłami. Nuda jej nie grozi, a Feba wręcz od niej stroni, będąc w nieustannym działaniu. Jest nad wyraz kreatywna i żądna przygód.  Lubi otaczać się ludźmi, a w towarzystwie zwracać na siebie uwagę. Jest dość szalona, a czasem nieobliczalna, miewa też zapędy do zachowań ryzykownych.

Znak zodiaku imienia Feba

Imię Feba pasuje do osób spod znaku Barana i Lwa, które najlepiej współgrają z jej odważnym i trochę nieprzewidywalnym charakterem.

195 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent