Beniamin

Beniamin - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Beniaminek, Ben, Benek
Znaczenie : syn południa
Planeta : Saturn i Uran
Znane : Benjamin Franklin, Beniamin Tytus Muszyński, Benjamin Affleck, Benjamin Thomas Barnes
Imieniny : 31 marca i 19 grudnia
 

Historia i znaczenie imienia Beniamin

Beniamin to imię zaczerpnięte z Biblii; był to najmłodszy syn z 12 synów Jakuba. Jego matką była Rachela, która zmarła, rodząc go, co jest opisane w Księdze Rodzaju 35:18: „Ona jednak, gdy życie z niej uchodziło, bo konała, nazwała swego syna Benoni; lecz ojciec dał mu imię Beniamin„. Imię „benoni” tłumaczy się na „syn mego smutku” – ale jego ojciec nie chciał, aby jego syn nosił tak złowrogie imię wynikające ze śmierci matki, więc nazwał go Beniaminem. Prawdopodobne hebrajskie tłumaczenie Beniamina to „syn południa”, ponieważ dziecko było jedynym synem Jakuba urodzonym w Kanaanie, na południu Mezopotamii.

Uważa się jednak, że druga część imienia „yamim” jest tłumaczeniem słowa „lata” po hebrajsku, co daje kolejną odmianę znaczenia imienia „syn mojej starości”, odnosząc się do faktu, że Beniamin był ostatnim dzieckiem Jakuba. Co ciekawe, w średniowieczu (w V-XV wieku) imię to często nadawano chłopcom, których matki zmarły przy porodzie. Dziś nie ma już tak niefortunnych skojarzeń i Beniamin jest szeroko nadawany w Ameryce i Anglii, a także w Szkocji. Choć jest to imię biblijne, to wydaje się wykraczać poza ramy religijne, będąc popularnym wyborem wśród chrześcijan, Żydów i agnostyków.

Numerologia imienia Beniamin

Liczba imienia Beniamin to numerologiczna CZWÓRKA, opisująca osoby praktyczne i zaradne.

Jaki jest Beniamin?

Na Beniaminie można zawsze polegać. Jest opanowany i twardo stąpający po ziemi. Potrafi doskonale zorganizować swoje życie i otaczającą go przestrzeń. Nie ulega zbyt często emocjom, starając się do wszystkiego podchodzić racjonalnie. Jest niezwykle skrupulatny w wykonywaniu swoich obowiązków – to oddany pracownik i wierny przyjaciel. Niektórych może irytować brak ekspresji emocjonalnej Beniamina, przez co dość trudno zinterpretować jego myśli i odczucia.

Znak zodiaku imienia Beniamin

Znaki zodiaku najlepiej pasujące do Beniamina to Panna i Koziorożec, które najlepiej współgrają z jego charakterem.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Beniamin:

Robert Gawliński

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie