Antoni

Antoni - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Antek, Antoś
Znaczenie : od rzymskiego nazwiska rodowego. Pierwotne znaczenie nie jest znane
Planeta : Jowisz
Znane : Antonio Banderas, Tony Blair, Antoni Czechow, Antonin Dvořak, Antoni Gaudí, Antoni Gucwiński, Anthony Hopkins, Antoni Macierewicz, Antoni Piechniczek, Antoine de Saint-Exupéry, Antoni Słonimski, Antonio Stradivari, Antonio Vivaldi
Imieniny : 17 stycznia lub 13 czerwca; także 2 i 10 maja, 5, 7 lub 10 lipca, 30 września, 24 października i 7 listopada

Historia imienia

Był w starożytnym Rzymie sławny ród gens Antonia, czyli ród Antoniuszów. Marek Antoniusz był głównym konkurentem Juliusza Cezara w walce o władzę w Rzymie i zalecał się do Kleopatry. W Imperium Rzymskim to nazwisko szybko stało się imieniem i tak powstało imię Antoni. Imię to zawędrowało nawet do Egiptu, gdzie żył święty Antoni Pustelnik, mędrzec i mistyk (dziś tacy przetrwali chyba tylko w Indiach…), który w pustynnej samotności musiał się borykać z najazdem diabelskich mocy. Wielu słynnych malarzy malowało kuszenie świętego Antoniego, kiedy mieli ochotę narysować potwory i maszkary, których nie ma w rzeczywistości.

Znaczenie imienia Antoni

Antoni – od rzymskiego nazwiska rodowego. Pierwotne znaczenie nie jest znane.

Numerologia imienia Antoni

Inni święci pędzili żywot cichy i spokojny, a akurat św. Antoni musiał toczyć boje z zastępami Szatana. Dlaczego? Wyjaśnia to liczba imienia, PIĘĆ. Liczba ta daje charakter bardziej odpowiedni dla wojowników, wodzów, artystów i poszukiwaczy przygód niż dla zamkniętych w sobie pustelników. Piątka to liczba ludzi, którzy kochają życie barwne i urozmaicone, kierują się porywami serca, są pobłażliwi wobec siebie i łatwo wybaczają innym. Kiedy wpadają w złość, nie mają zahamowań, a gdy kogoś polubią, to również całym sobą. Dlatego św. Antoni musiał opędzać się od diabłów w tak teatralny sposób.

Jaki jest Antoni?

Antoniowie są właśnie tacy. Lubią życie z szerokim gestem, są cenionymi duszami towarzystwa. Wielu jest wśród nich uzdolnionych gawędziarzy. Lubią się wyróżniać. Nie należą do tych, którzy łatwo nikną w tłumie. Jeżeli rodzice nadają synowi to imię, jest to niemal pewna wróżba, że w życiu będzie on „kimś”. Wielu Antonich ma w sobie coś takiego, jakby pochodzili ze starych, arystokratycznych, dobrych rodzin. Dbają o swoją opinię, nie popełniają gaf ani głupstw, znają się na dobrych obyczajach. Wiedzą, jak wiązać krawat, i odróżniają Picassa od Matisse′a. Dbają też o to, by ich synowie wyrośli na porządnych ludzi.

Znak zodiaku imienia Antoni

Imię Antoni łączy w sobie wpływy Jowisza i Wenus. Dlatego chociaż najbardziej jest odpowiednie dla mężczyzn ze znaku Strzelca, równie dobrze służyć będzie Wagom, Bykom i Lwom. Antoniowie z tych znaków to chłopcy „do tańca i do różańca”. Imię to odpowiednie jest też dla Raków, Wodników i Bliźniąt. Koziorożce i Panny z tym imieniem mogą się okazać zbyt staroświeckie. Barany, Ryby i Skorpiony pod wpływem tego imienia mogą wyrosnąć na szalonych poszukiwaczy przygód, takich, którym najdziwniejsze pomysły przychodzą do głowy.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Antoni:

  Szymon Majewski

 Małgorzata Ostrowska – Królikowska

 Kinga Preis

 Zbigniew Zamachowski

Andrzej Strzelecki

Aleksandra Nieśpielak

Cezary Pazura

Maciej Orłoś

Rafał Olbrychski

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie