UD

Abel - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Abelek, Abuś
Znaczenie : od słowa znaczącego "oddech, mgła, dym"
Planeta : Mars i Księżyc
Znane : Abel Aguilar, Abel Balbo, Abel Korzeniowski, Abel Salami, Abel Tasman, Abel Tesfaye
Imieniny : 2 stycznia, 15 kwietnia, 5 sierpnia
 

Historia i znaczenie imienia Abel

Jak wszyscy wiemy, Abel to imię pochodzenia biblijnego. Był to drugi syn Adama i Ewy, najbardziej znany ze swojej roli w pierwszej braterskiej rywalizacji ludzkości. Jego starszy brat Kain, jest rolnikiem, podczas gdy urodzony jako drugi Abel jest pasterzem. Każdy przynosi Bogu ofiarę – Kain owoc ze swojej ziemi a Abel ze swej trzody. Nie wiadomo dlaczego dokładnie, ale Pan przychyla się do ofiary Abla: „na Kaina zaś i na jego ofiarę nie chciał patrzeć”. Oczywiście rozwściecza to Kaina [Rdz 4: 3-5]. Pan widzi gniew Kaina i ostrzega go, że „grzech leży u wrót i czyha na ciebie, a przecież ty masz nad nim panować”. Niestety Kain nie przechodzi kolejnego testu. Zwabia Abla na pole i zabija go w furii zazdrości.

Ogólnie przyjęte etymologiczne korzenie imienia Abel pochodzą od hebrajskiego słowa Hevel, co oznacza „oddech, mgła, dym”, gdzie implikacją jest próżność lub bezwartościowość (być może dlatego, że Abel został zabity z powodu próżności swego brata?). Inna teoria zakłada, że Abel pochodzi ze starego dialektu asyryjskiego, gdzie ablu, oznacza „syn”. Innymi słowy, uprzywilejowany syn Boga.

Jako imię Abel został spopularyzowany przez purytanów. Na terenie Polski zostało odnotowane po raz pierwszy już w średniowieczu, na przełomie XIII i XIV wieku, początkowo jako imię zakonne. W 2018 roku zostało nadane jedynie 5 chłopcom.

Numerologia imienia Abel

Liczba imienia Abel to numerologiczna JEDENASTKA, opisująca osoby nowatorskie w działaniu.

Jaki jest Abel?

Abel, jako numerologicznie połączony z liczbą 11, jest osobą obdarzoną niezwykłą intuicją i bogatą duchowością. Cechuje się ogromną wrażliwością na innych, a także szacunkiem i zrozumieniem. Jest często wzorem, który inspiruje otoczenie. Ludzie pragną być tacy jak on, przez co chętnie za nim podążają. Abel miewa wybitne uzdolnienia w różnych dziedzinach. Jeśli pragnie polepszyć w czymś swoje dokonania, to zawsze się to kończy sukcesem.

Znak zodiaku imienia Abel

Znaki zodiaku najlepiej pasujące do Abla to Baran i Bliźnięta, najlepiej współgrające z jego charakterem.

170 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent