Zaparcia u niemowlaka

Moja córeczka, która obecnie ma 6 miesięcy cierpi na przewlekłe zaparcia. Jestesmy już po konsultacjach z gastrologiem, który uważa że dzieci cyt. ” czasami tak mają” i ta sytuacja moze trwać do roku. Poprosił o staranne dobieranie jej diety i podawanie laktulozy.

W poszukiwaniu rozwiązan problemu często lekarz pediatra zalecał nam zmianę mleka. Podawałam Hani już: mleko nan, bebilon zwykły, ha, comfort, humane, enfamil, żadne nie przynosiło rezultatu, teraz lekarz pediatra zalecił mleko nutramigen, po ktorym nie ma również znacznej poprawy a lekarz gastrolog kazał odstawić nutramigen i wybrać ponownie jakieś „zwykłe” mleko z nr 2.

Czy w tej sytuacji mogłaby mi Pani podpowiedziec na jakie mleko ponownie się zdecydować?
Wiem, ze mleko to powinno mieć obniżoną ilość laktozy.

z góry dziękuję i pozdrawiam, mama Hani

Aneta Strelau, dietetyk:

Zaparcia postrzegane są często przez środowiska medyczne jako objaw błahy i mało istotny. Tymczasem sporadycznie doświadcza go niemal każda osoba i stanowią bardzo poważną dolegliwość. O znaczeniu zaparcia w populacji dziecięcej świadczy skala problemu: jest to najczęstsza dolegliwość, która występuje u dzieci.

Szczególna rola w wywoływaniu zaparć, zwłaszcza u najmłodszych dzieci, przypada białkom mleka krowiego. W leczeniu przewlekłego zaparcia należy czasami rozważyć konieczność zastąpienia mleka preparatami sojowymi. Tutaj polecam Bebilon sojowy, Humana SL.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Przyczyną problemów z brzuszkiem może być też wcale nie mleko, ale złej jakości woda. Do przygotowania mieszanki najlepiej używać niegazowanej, niskozmineralizowanej. Trzeba ją przegotować, a następnie ostudzić do temperatury 40stopni C.

Ważne jest też leczenie zaparć dietą. Podstawową rolę tutaj odgrywa przestrzeganie określonych norm przy tworzeniu jadłospisu Hani. Pożywienie należy podawać nie rzadziej niż 5 razy na dzień. Nie wskazane są długie przerwy pomiędzy posiłkami, a bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia. Dzieciom ze skłonnością do zaparć należy wcześniej wprowadzać soki z owoców, warzyw oraz jarzynki i podawać je w większych ilościach.

Wskazane są płyny na czczo: soki, woda przegotowana, herbatka z kopru włoskiego, rumianku. Korzystne działanie ma także w zwiększonej ilości glukoza. W drugim półroczu dziecka można podać przed śniadaniem wodę przegotowaną z miodem o temperaturze pokojowej. Oprócz diety u małych dzieci dobre efekty daje gimnastyka nogami, masowanie brzuszka czy ciepła kąpiele.

Aneta Strelau

Aneta Strelau

Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem, wspomaga osoby potrzebujące pomocy w ustaleniu zbilansowanej diety dla osób borykających się z nadwagą, niedowagą czy chorobami dieto-zależnymi. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy: strelmedica.pl

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie