Zapalenie krtani – kiedy antybiotyk, a kiedy… herbata z imbirem?

Zapalenie krtani – kiedy antybiotyk, a kiedy… herbata z imbirem?
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Środek nocy. Nasze dziecko z trudem łapie powietrze, ma świszczący oddech, a jego kaszel do złudzenia przypomina szczekanie psa. To scenariusz, który wymaga od nas szybkiej reakcji. Czym jest zapalenie krtani? Jak je leczyć?

Krtań człowieka składa się z trzech części: nagłośni, głośni i podgłośni. W zdecydowanej większości wypadków stan zapalny obejmuje ostatnią z nich – mówimy wówczas o ostrym podgłośniowym zapaleniu krtani. Jakie są jego objawy? Kiedy można leczyć małe dziecko na własną rękę, a kiedy należy udać się do lekarza? I jak to w końcu jest z tym antybiotykiem? Odpowiadamy.

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Objawy zapalenia krtani

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani często nazywane jest krupem. Kiedyś określał on ostre błoniczne zapalenie krtani o podłożu bakteryjnym, które jednak, dzięki szczepieniom, udało się niemal całkowicie wyeliminować. I choć nazwa ta może nas nieco mylić, warto zapamiętać, że za ostre podgłośniowe zapalenie krtani odpowiadają wirusy. Są to m.in. niektóre wirusy paragrypy, grypy i wirus RS. Dziecko, które kilka dni temu złapało banalną infekcję wirusową, nagle zaczyna czuć się gorzej. Zwykle w nocy lub nad ranem możemy zaobserwować u dziecka zaostrzenie szczekającego kaszlu, świst oddechowy (stridor) i duszność węchową. Głos dziecka jest czysty, pozbawiony chrypki.

Przyczyny zapalenia krtani. Jak leczyć zapalenie krtani?

Ponieważ zapalenie krtani podgłośniowe jest infekcją o podłożu wirusowym, w jego leczeniu nie należy stosować antybiotyków (w przeciwieństwie do obrzęku nagłośni – nadgłośniowe zapalenie krtani zawsze ma podłoże bakteryjne). Nie oznacza to jednak, że niepokojących objawów nie należy konsultować z lekarzem. Wręcz przeciwnie – bardzo ważne jest, by pediatra ocenił stopień nasilenia stridoru, sprawdził, czy nie doszło do zasinienia skóry, ocenił saturację i wykonał gazometrię. Jeśli będzie to konieczne, zleci podanie glikokortykosteroidów (drogą domięśniową, wziewną, doustną lub doodbytniczą), które zmniejszą obrzęk w okolicy podgłośniowej. Warto jednak mieć na uwadze, że na samo leczenie wpływ ma przebieg choroby i stan pacjenta – w cięższych przypadkach dziecko może być hospitalizowane.

 

Dolegliwości najczęściej ustępują samoistnie w ciągu kilkudziesięciu godzin. Nawet jeśli dziecko jest w dobrym stanie, należy je obserwować i stosować się do zaleceń lekarza. Zbagatelizowane, nieleczone zapalenie krtani, może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka.

Ostre zapalenie krtani. Leczenie zapalenia krtani – naturalne sposoby

Suche, ciepłe powietrze w pokoju sprawia, że śluzówka dziecka jest wysuszona, a przez to dużo bardziej narażona na działanie wirusów. Właśnie dlatego dzieci zmagające się z ostrym podgłośniowym zapaleniem krtani powinny przebywać w wietrzonych i dobrze nawilżonych pomieszczeniach.

Pamiętajmy o częstym proponowaniu dziecku wody lub herbat ziołowych (najlepiej sprawdzi się napar z lipy lub – dla nieco starszych dzieci – herbata z cytryną, miodem i imbirem), również w nocy. W ciągu dnia warto z kolei robić nebulizacje z soli fizjologicznej, które nawilżą krtań. Pomocne mogą również okazać się leki homeopatyczne, które złagodzą objawy zapalenia krtani – są skuteczne i bezpieczne, mają wygodną formę aplikacji, dlatego możemy stosować je już u najmłodszych dzieci.

Przewlekłe zapalenie krtani – czym się różni od krupu wirusowego?

Odróżnienie ostrego podgłośniowego zapalenia krtani od przewlekłej postaci tej choroby nie jest trudne. Krup wirusowy przynosi niepokojące objawy w bardzo krótkim czasie, które jednak mijają w ciągu kilku dni. W przewlekłym zapaleniu krtani z kolei objawy mogą utrzymywać się znacznie dłużej. Pacjenci z przewlekłym zapaleniem krtani skarżą się na chrypkę (występującą głównie rano), zmęczenie głosowe i konieczność częstego odchrząkiwania w celu usunięcia wydzieliny. Leczenie przewlekłego zapalenia krtani polega na znalezieniu przyczyny i wyeliminowaniu czynnika drażniącego, który wywołuje wspomniane dolegliwości.

289 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent