Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Zabawy ruchowe na powietrzu nie wymagają specjalnego sprzętu. Wystarczy deska, pieniek, lina, stara opona i kilka pomysłów, jak je wykorzystać. Wszyscy wiemy, że ruch pobudza rozwój mięśni, serca i płuc, co ma szczególne znaczenie w okresie dzieciństwa, kiedy maluch rozwija się i rośnie. Znacznie mniej ludzi zdaje sobie sprawę, że ruch ma też istotny wpływ na kształtowanie się i pracę mózgu. Mózg ma bardzo duże zapotrzebowanie na tlen.

Zabawy ruchowe zwiększają napływ krwi do mózgu, a tym samym jego dotlenienie. Pod wpływem ruchu wydzielają się w mózgu substancje chemiczne (neurotrofiny), które pobudzają rozwój komórek nerwowych i usprawniają połączenia między nimi.

film

Każdy nasz ruch wymaga współdziałania wielu mięśni, orientacji w otoczeniu, wiedzy o stanie własnego ciała, wykorzystania informacji zgromadzonych w magazynach pamięci… Angażuje więc wiele obszarów mózgu, co wpływa na rozwój umysłowy dziecka.

Dynamiczne zabawy ruchowe (kołysanie, skakanie, obracanie, ruchy w różnych kierunkach) pobudzają układ przedsionkowy, czyli zlokalizowany w uchu wewnętrznym narząd równowagi. Stymulacja układu przedsionkowego jest szczególnie ważna w okresie niemowlęcym, ale i starsze dzieci odnoszą z niej korzyści. Wpływa ona bowiem pozytywnie na usprawnienie ruchów, a pośrednio na rozwój poznawczy i emocjonalny.

Jeśli w zabawach uczestniczy kilkoro dzieci, nie wprowadzaj elementów rywalizacji. Na krótko mogą uatrakcyjnić zabawę, potem staną się źródłem konfliktów. Już sam ruch sprawia dziecku radość. Pozwól mu ją przeżywać. Badania wykazały, że ludzie, którzy nie mierzą swoich sukcesów i niepowodzeń, porównując się z innymi, są w życiu szczęśliwsi.

Zatem do dzieła! Zobacz nasze propozycje zabaw na świeżym powietrzu:

 

539 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent