Z muchą na luzie ćwiczymy buzie. Recenzja

Z muchą na luzie ćwiczymy buzie
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Ale co można zrobić z muchą? Odpowiedź na to pytanie znalazła Marta Galewska-Kustra, logopeda, pedagog dziecięcy i pedagog twórczości. Z muchą można ćwiczyć buzię.

Trzeba się tylko przed tym nieco wyluzować.

Niecodzienna bohaterka o imieniu Fefe wygląda jednak całkiem zwyczajnie. Ma skrzydła, trąbkę, łapki i wielkie oczy. Jedna rzecz nieco ją wyróżnia wśród koleżanek: Fefe nosi muchę. Ale to chyba lepiej, niż gdyby miała nosić krawat!

Ścieżka narracyjna jest prosta. Pewnego dnia Fefe przylatuje do autorki i opowiada jej o swoich zaletach. A tych – jak twierdzi – ma bez liku. Mucha potrafi gasić pożary, biegać w maratonach, jeździć na nerwowym psie, a nawet śpiewać niczym gwiazda opery. Narratorka przygląda się niepewnie gadatliwemu owadowi, aż w końcu decyduje się opisać jego osobliwe przygody.

Przy każdej z nich zostawia zadanie dla dzieci i informację dla rodziców, jak prawidłowo je wykonywać, a także które części aparatu mowy są dzięki niemu ćwiczone.

I tak, gdy przechodnie ze zdziwieniem obserwują jak mucha pędzi przez miasto swoim żółtym samochodem, mali czytelnicy muszą zachwycić się wspaniałością weterana szos, robiąc wyraźne „oooooo!”.  A kiedy zziajana mucha kończy swój morderczy bieg, dzieci są zachęcane, by ziajać razem z nią dając popracować językowi i podniebieniu miękkiemu.

Dzięki temu książka nie tylko posiada zbawienny wpływ na rozwój mowy, ale też dostarcza czytelnikowi wiele radości. W sam raz dla małych wiercipięt, którym spokojne słuchanie bajki nie do końca wystarcza.

Z książki Marty Galewskiej-Kustry cieszą się nie tylko rozćwiczone buzie, ale także oczy. A to za sprawą pełnych wdzięku, zabawnych ilustracji Joanny Kłos.

Czy i jak motywować dzieci

Zdecydowanie warto mieć na półce i sięgać jak najczęściej.

Katarzyna Pochmara-Balcer
okulturyzmdlanieletnich.blogspot.com

Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci
Autor: Marta Galewska-Kustra
Ilustracje: Joanna Kłos
Format: 220 x 220 mm
Okładka: twarda
Premiera: 12.08.2015
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci!

Katarzyna Pochmara-Balcer

Absolwentka filozofii i filologii węgierskiej na Uniwersytecie Warszawskim.  Autorka blogu  Okulturyzm dla nieletnich. Interesuje się także współczesnym kinem europejskim, o którym pisze dla Kultury Liberalnej.  Mama Karoliny  i Emila.