W Robaczkowie. Recenzja książki

W Robaczkowie recenzja książki dla dzieci

W Robaczkowie wielkie wydarzenie – zbliża się Święto Łąki. Przedszkolaki również się do niego przygotowują. Wyruszają na poszukiwania! Koniecznie sprawdźcie, jakie skarby znajdą na łące i jakie ważne sprawy uświadomią sobie przy tej okazji.

Książka W Robaczkowie urzeka swoją formą. Piękne, kolorowe ilustracje, które od pierwszego spojrzenia przyciągają na dłużej dziecięcy wzrok. Bardzo duży format, twarda oprawka – idealna do wspólnego oglądania i czytania. Dużo czcionka to świetne rozwiązanie dla dzieci, które już potrafią samodzielnie czytać, i mogą podzielić się tą umiejętnością z młodszym rodzeństwem.

A co z treścią? O czym mówi ta książka?

Początkowo wydaje się, że będziemy widzami przedszkolnego przedstawienia – wszak dzieci szykują się do występów z okazji Święta Łąki. Okazuje się jednak, że nim rozpocznie się to wydarzenie, przedszkolaki dokonają pewnego odkrycia. Wyruszą wspólnie na łąkę w poszukiwaniu skarbów i znajdą m.in. kępę niezapominajek, stary dąb, piasek, jeżyny, poziomki, mrowisko… Piękne dary natury, ale… nie obędzie się też bez przykrej niespodzianki w postaci np. plastikowych kubeczków, resztek gumy do żucia, niedopałków papierosów znalezionych na ziemi, między krzewami, drzewami itd. Pracowite przedszkolaki doskonale jednak poradzą sobie z niespodziewanym wyzwaniem i wykażą się dużą troską o przyrodę.

Bzyk, Ćwik, Osmyk, Chruścik, Siedmiokropka i inni – to bohaterowie tej historii.

I myślę, że stanowi to jeden z atutów tej książeczki – dzieci z zaciekawieniem przyglądają się przedszkolakom – owadom. Narracja i sposób prowadzenia czytelnika przez tę opowieść również sprawiają, że mały czytelnik chętnie śledzi przebieg zdarzeń i chce się dowiedzieć, co było dalej. Książka porusza bardzo ważne zagadnienie – przypomina, że jesteśmy odpowiedzialni za to, jak wygląda świat, zieleń, lasy, łąka. I że mamy zobowiązania wobec Matki Ziemi, które możemy realizować „na własnym podwórku”, wspierając środowisko choćby małymi kroczkami i drobnymi gestami.

Wiedza o tym, jak dbać o przyrodę, przedstawiona jest tutaj w ciekawy i przystępny sposób, m.in. w formie rozmów nauczycielki z przedszkolakami. Dzięki temu chłonąć przedszkolną historię, dziecko dowiaduje się przy okazji wartościowych rzeczy i ma szansę identyfikować się z bohaterami.

Polecam W Robaczkowie nie tylko jak rodzinną lekturę, lecz także jako pozycję, po którą warto sięgnąć w grupie przedszkolnej. Na pewno będzie to dobrze spożytkowany czas!

W Robaczkowie
Autor: Katarzyna Biegańska
Ilustrator: Monika Suska
Ilość stron: 64
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Dwukropek

Katarzyna Klimek-Michno

Katarzyna Klimek-Michno

Słowo pisane to jej pasja. Ma doświadczenie w pracy w mediach i w branży marketingu internetowego. Jest mamą Martynki i Antosia. Każdego dnia wspólnie pochłaniają książki. Dla Miasta Dzieci przygotowuje m.in. recenzje nowości wydawniczych. 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie