Dużym walorem książki jest jej przejrzysty układ. Kilkaset stron wypełniają treści spisane w formie pytań kobiet i odpowiedzi na nie. A są one rozmaite i odnoszą się do naprawdę wielu zagadnień, dzięki czemu zyskujemy szczegółowe i wyczerpujące informacje o sprawach, które są dla nas przecież czymś nowym, dotąd nieznanym. Taki układ książki pozwala też na jej wyrywkowe czytanie, szukanie odpowiedzi na te pytania, które aktualnie nas nurtują, bez konieczności „przebrnięcia” przez poradnik od deski do deski. Ułatwienie i wygodę stanowi także obszerny indeks, pozwalający szybko znaleźć interesujący nas temat.
W oczekiwaniu na dziecko prowadzi nas przez kilka etapów: od przygotowań do ciąży i starań, przez okres ciąży oraz poród po czas połogu. Znajdziemy tu praktyczne informacje o przydatnych badaniach lekarskich, odżywianiu, dolegliwościach ciążowych i zmianach zachodzących w naszym organizmie. Poród – wydarzenie, które wywołuje w nas lęk ze względu na jedną wielką niewiadomą, tutaj zostaje dosyć szczegółowo przybliżony. To oczywiście tylko teoria, ale dobrze ją poznać. Sporo miejsca poświęcono zdrowiu kobiety i temu, jak postępować w przypadku choroby i gdy zaczynają występować w ciąży powikłania.
Coś dla siebie znajdą również przyszli ojcowie. Lektura książki pozwoli im także poznać lepiej stan, w jakim są ich żony. I na odwrót. Warto, by panie zapoznały się z pytaniami panów, które pojawiają się na kartach książki. Dzięki temu również będzie im łatwiej zrozumieć partnerów, ich emocje, obawy.
Co prawda niektóre wątki w książce odbiegają od polskich realiów, ale stanowi ona przystępne kompendium wiedzy, przydatne czytelnikom, którzy mają wkrótce zostać rodzicami. Nasz instynkt macierzyński, głos serca i emocje są najważniejsze, ale warto też sięgnąć po wiedzę, dzięki której zyskamy większą świadomość samych siebie, swojego ciała i tego, co przyniosą kolejne miesiące.
Katarzyna Klimek-Michno
W oczekiwaniu na dziecko
Sharon Mazel, Heidi Murkoff
PRZEKŁAD: Monika Rozwarzewska
Dom Wydawniczy REBIS