Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑
Praktyka Mindfulness może być cudownym spoiwem między rodzicami i dziećmi. Coraz popularniejsze stają się dziś kursy uważności dla dorosłych, ale nic nie stoi na przeszkodzie by każdy w domowym zaciszu robił to wraz ze swoim dzieckiem. Może się to okazać  bardzo rozwojowe zarówno dla nas, jak i naszych dzieci.

Uważność w relacji z dzieckiem jest świetnym narzędziem pozwalającym nam lepiej poznać i zrozumieć je już od pierwszych dni życia, a także budować z nim silniejszą, pełną empatii i szacunku więź.

film

Psychologowie są zgodni co do tego, że bycie uważnym w komunikacji z dzieckiem, a więc bycie uważnym na jego troski, problemy, trudności, ale również małe sukcesy czy radości, jest kluczem do dobrego rodzicielstwa.

Dodatkowym atutem jest fakt, że dzieci zdają się być uważne z natury, mają w sobie tę niezmąconą ciekawość świata i doświadczania go w sposób mocno osadzony w obecnej chwili. Przejawiają tak zwany „umysł początkującego”, który jest kluczową składową praktyki Mindfulness.  Zwłaszcza najmłodsze dzieci, jeśli coś robią, są pochłonięte tym całkowicie. Jeśli uczą się i zdobywają jakąś umiejętność zazwyczaj jest to jedna nowa rzecz na raz. Rodzic może czerpać taką postawę od swojego dziecka. Dodatkowo rodzic, który czynnie praktykuje Mindfulness może stać się również autentycznym wzorem dla swojego dziecka, gdyż maluchy najchętniej uczą się poprzez naśladowanie dorosłych. W ten sposób zachodzi piękna wymiana.

W tym miejscu, przechodząc od teorii do praktyki pragnę przybliżyć Wam – rodzicom ćwiczenia z praktyki Uważności, abyście mogli na własnej skórze doświadczyć, czym ona jest.

Zadbajcie o cichy i spokojny kąt, gdzie nikt nie będzie Wam przeszkadzał.

Najnowsze badania mówią, że bardzo ważnym jest abyśmy w dzisiejszym galopującym świecie potrafili poświęcić naszym dzieciom choć te 10 minut uważnego bycia dziennie. To będzie dla nich o wiele cenniejszy dar niż nowy tablet, czy zabawka…

Poznajcie 3 konkretne ćwiczenia z praktyki Uważności:

1. Zdmuchiwanie świeczki

Możecie zapalić prawdziwą świeczkę albo tylko sobie ją wyobrazić. Usiądźcie wygodnie, zamknijcie oczy i poczujcie swoje ciało. Kto chce może położyć jedną rękę na piersi, a drugą na brzuchu. Przez chwilę oddychajcie swobodnie, obserwując co dzieje się z rękami. Zróbcie świadomy, głębszy wdech nosem i nieco dłuższy wydech ustami tak jakbyście chcieli zdmuchnąć płomień prawdziwej lub wyobrażonej świecy. Pamiętajcie by wydech trwa dłużej niż wdech. To świetny sposób, by uspokoić ciało i umysł. Zacznijcie od kilku powtórzeń.

 

Akademia Miasta Dzieci

 

2. Uważny kęs

 Do tej praktyki przygotuj rodzynkę albo kawałek czekolady.  Umieść wybrany produkt na dłoni swojej i dłoni dziecka. Zacznijcie praktykę od zbadania przedmiotu ręką. Zwróćcie uwagę na ciężar, fakturę czy temperaturę. Sprawdźcie jakie to wywołuje w Was odczucie. Czy jest to coś przyjemnego w dotyku?

Teraz powoli przejdźcie do kolejnego zmysłu, przystawcie przedmiot do ucha i posłuchajcie, czy wydaje jakiś dźwięk. Możecie lekko potrzeć palcami ów produkt.

Kiedy już zmysł słuchu będzie nasycony, powoli przenieście przedmiot pod nos i przebadajcie jego zapach. A może raczej brak zapachu. Nie zapominajcie przy tym o oddechu.

Następnie powoli otwórzcie oczy i obejmijcie przedmiot wzrokiem. Zbadajcie jego barwę, znów fakturę, wielkość i kształt. Zwróćcie uwagę na swoje odczucia, skojarzenia. Pomyślcie o historii tego produktu i jaką drogę musiał przejść by znaleźć się na Waszej dłoni.

Na koniec bardzo powoli i uważnie zróbcie pierwszy kęs. Niech to będzie bardzo malutki kęs. Poczujcie pod językiem fakturę, jaki to smak? A może różne nuty smakowe? Może macie jakieś skojarzenia, a może zauważacie, że wasze ślinianki intensywniej pracują. Może Wasze odczucia są mniej pozytywne? Zjedzcie do końca – używając przy tym jak najmniej Waszych zębów.

3. Uważne przytulanie

To ćwiczenie możecie wykonywać zawsze na koniec wspólnej praktyki, by okazać sobie troskę i wdzięczność.

Usiądźcie naprzeciwko siebie. Na początek skupcie się na oddechu, na rozluźnieniu ciała, zauważcie emocje i odczucia jakie wam towarzyszą. Zróbcie szybki skan ciała. Otwórzcie oczy, podajcie sobie jedną dłoń, potem drugą. Znów zamknijcie oczy i skupcie się na kontakcie Waszych dłoni. Co odczuwacie w tej chwili? Jak odczuwacie swoje ręce? Czy czujecie ciepło, a może zimno? Jaka jest Wasza skóra?

Bądźcie przez chwilę z tymi odczuciami i z oddechem. Teraz przysuńcie się bliżej i połóżcie sobie wzajemnie rękę na sercu. Skierujcie uwagę na bicie serc, zauważcie w jakim tempie biją?  Zobaczcie jakie są Wasze myśli, jakie uczucia się pojawiają.

Zamknijcie oczy i wsłuchajcie się w siebie nawzajem.  Możecie spróbować dostroić swój oddech, a może i uda Wam się w ten sposób dostroić bicie waszych serc… Teraz otwórzcie oczy i spójrzcie w nie sobie nawzajem. Jaki kolor mają Wasze oczy? Czy pamiętacie? A może pod wpływem uważnego spojrzenia dostrzegacie coś więcej w Waszych tęczówkach. Dajcie sobie tyle czasu, ile potrzebujecie. A kiedy poczujecie już gotowość obejmijcie się wzajemnie. Pozostańcie przytuleni tak jak chcecie i ile chcecie oddychając spokojnie i swobodnie. Jeśli ktoś poczuje wzruszenie, to też jest OK. To czas, by zauważyć się wzajemnie i okazać sobie troskę.

Czasami nawet 5 minut wystarczy by okazać sobie uwagę i troskę.

Badania nad Uważnością mówią jednogłośnie, że regularna praktyka w dłuższej perspektywie czasowej, może pomóc dzieciom i młodzieży, a także dorosłym lepiej radzić sobie ze stresem, łatwiej się koncentrować, wydajniej odpoczywać i mieć lepszy wgląd w swoje emocje. Daje poczucie sprawczości, łagodzi ból i może również skutecznie zapobiegać depresji, która w obecnych czasach staje się prawdziwą plagą już wśród najmłodszych dzieci. Życzymy Wam powodzenia i mamy nadzieje, że skusicie się na tą niesamowitą przygodę.

Natalia Lipecka
Studiowała arteterapię na Warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej. Doświadczenie w pracy z dziećmi zdobywała pracując jako terapeuta wspomagający w przedszkolu integracyjnym. Od 4 lat jest czynnie związana z Akademią Mindfulness, gdzie rozwija własną praktykę Uważności, ale także prowadzi zajęcia grupowe dla dzieci w Sopatowcu na corocznych „Wakacjach z Uważnością”. Na co dzień jest też związana z mokotowską poradnią psychologiczną Dom Rozwoju, gdzie prowadzi zajęcia sensoryczno-artystyczne dla niemowląt a także otwarte treningi Uważności dla dzieci w różnym wieku. Jeżeli są Państwo zainteresowani mindfulness u dzieci i rodziców
zapraszamy na stronę www.akademiamindfulness.pl

 

Akademia Miasta Dzieci

434 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent