Twoje spokojne dziecko. 50 ćwiczeń, które pomogą dzieciom opanować złość. Recenzja książki
UD

Twoje spokojne dziecko. 50 ćwiczeń, które pomogą dzieciom opanować złość. Recenzja książki

Twoje spokojne dziecko. 50 ćwiczeń recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Twoje spokojne dziecko to poradnik dla rodziców i dzieci, który krok po kroku prowadzi czytelników przez trudny temat emocji. To nie czytanka o emocjach, lecz zbiór ćwiczeń, które pozwalają spojrzeć w głąb siebie i oswoić pojawiająca się w nas złość, smutek czy rozczarowanie.

50 ćwiczeń to niezbyt wiele. Warto jednak wiedzieć, że ćwiczenia te są dość rozbudowane i wymagają zaangażowania czytelnika. Niejednokrotnie może zdarzyć się tak, że dziecko nie będzie w stanie zrobić więcej niż jedno zadanie dziennie. Książkę warto czytać i rozwiązywać wspólnie z dzieckiem. Treści nie ma dużo, jest bardzo przystępna i sądzę, że 6-7 latek chętnie porozmawia o swoich emocjach z rodzicem i wspólnie z nim rozwiąże zadania. Sporo informacji i zadań możemy też przystosować do młodszych dzieci – ale to na pewno będzie wymagało sporego zaangażowania i kreatywności od rodzica. Z kolei dzieciaki, które dobrze piszą i czytają, bez trudu przejdą przez całą lekturą samodzielnie. Książka spełni swoje zadanie także w przypadku młodszych nastolatków, potem opisy i stylistyka książki może być już trochę zbyt infantylna.

W książce nie brakuje kolorów, wyróżnień i ilustracji.

Dzięki temu lektura sprawia przyjemność, informacje są czytelne i przejrzyste, a ćwiczenia można uzupełniać bezpośrednio w książce. Do każdego z ćwiczeń pozostawiono odpowiednią ilość przestrzeni na notatki. Ale co nam da wykonanie tych zadań?

Większość ćwiczeń dotyczy złości.

Analizujemy momenty, w których nas dopada, to jak się wtedy czujemy i jakie sygnały daje nam ciało. Gdy już wiemy skąd się bierze nasza złość i umiemy ją zidentyfikować, to przechodzimy do dalszych ćwiczeń, w których pojawiają się takie kwestie jak: co robimy w złości, jakie są tego konsekwencje, jak przekierować nasze działania i ujarzmić drzemiące w nas destrukcyjne siły. Być może komuś te zadania mogą wydać się banalne, ale ich działanie takie nie jest. Wracając wielokrotnie do tego tematu oswajamy go, akceptujemy to, że emocje będą nam towarzyszyć całe życie i uczymy się łagodzić ich negatywne skutki. Innymi ciekawymi zagadnieniami poruszanymi w książce są wskazówki, jak reagować na złość innych; jak komunikować się, by rozkazy zamienić w prośby oraz jak ważne jest, by doceniać nie tylko czyjeś, ale także swoje własne starania.

Muszę przyznać, że to wyjątkowo udana publikacja.

Twoje spokojne dziecko. 50 ćwiczeń, które pomogą dzieciom opanować złość to świetne narzędzie, które skłania do zatrzymania się i refleksji na zachowaniem swoim i innych. Przyda się wszystkim dzieciom, nie tylko tym sprawiającym problemy wychowawcze. To świetny wstęp do ćwiczenia umiejętności miękkich, wsparcie w sytuacjach trudnych i okazja do spojrzenia w głąb siebie.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Ewelina Zielińska 

Twoje spokojne dziecko. 50 ćwiczeń, które pomogą dzieciom opanować złość
Autor: Samantha Snowden MA
Data premiery: 2023-03-08
Liczba stron: 160
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Sensus

164 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent