To nic złego prosić o pomoc – recenzja książki Niedźwiadek chce pomagać

To nic złego prosić o pomoc – recenzja książki Niedźwiadek chce pomagać

Niedźwiadek chce pomagać recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Niemal na każdym kroku spotykamy się z różnymi prośbami o pomoc. Kierowani empatią i bezinteresownością, ale również rozsądkiem, staramy się pomóc najbardziej potrzebującym. W życzliwość, okazywanie dobrych uczuć i wspieranie, warto też wyposażyć dzieci. Jednak jak uwrażliwić je na los innych, tak by umiały weryfikować apele o pomoc, ale również czerpały satysfakcję z pomagania, będąc empatycznymi i czułymi? Dzieci uczą się przez naśladownictwo, a dobry przykład dają bohaterowie książki Niedźwiadek chce pomagać Moniki Kamińskiej, dlatego warto z niej skorzystać.

W pewien ciepły dzień Niedźwiadek i jeż Nunek postanowili wybrać się nad jezioro, by zobaczyć tęczę. Czekała ich długa wędrówka przez las i łąkę. Z początku przyjaciele maszerowali w zgodnym tempie, uprzyjemniając sobie spacer leśnymi smakołykami. Planowali tę wycieczkę od dawna i bardzo się na nią cieszyli. Jednak z czasem zmęczony jeżyk zaczął zostawać w tyle. Jego malutkie łapki nie nadążały za potężnymi i silnymi nogami niedźwiedzia. Co prawda Niedźwiadek zwalniał, zatrzymywał się, robił przerwy, ale to nie wystarczało. W końcu zaoferował swoją pomoc, ale Nunek nie chciał jej przyjąć. Zastanawiacie się dlaczego?Chcecie wiedzieć czy przyjaciele dotarli nad jezioro? Sięgnijcie po książkę. Na ostatnich stronach wszystko się wyjaśni.

Niedźwiadek chce pomagać to druga, niezależna część przygód Niedźwiadka i jeża Nunka, skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym. Podobnie jak część pierwsza, to prosta historia pełna zrozumiałych dla małych czytelników zwrotów, która spodoba się wielbicielom zwierząt i uczuciowych historii. Przedstawiając przygody leśnych bohaterów, autorka pomaga najmłodszym zrozumieć zagadnienia związane z emocjami i pomaganiem. Uczy także trudnej umiejętności wyrażania uczuć oraz myśli. Wszystko w towarzystwie uprzejmych, sympatycznych bohaterów, z którymi dzieci mogą się utożsamiać.

Na wysokości zadania stanęła też Agnieszka Wajda. Jej barwne, łagodne ilustracje wzbogacają pozycję i pomagają zrozumieć dziecku treść lektury. Sztywne kartki natomiast pozwolą cieszyć się książką na dłużej.

Niedźwiadek chce pomagać porusza ważne kwestie związane z dziecięcą psychiką. To pozycja, która z całą pewnością wzbudzi zainteresowanie młodych czytelników i wzbogaci niejedno jesienne popołudnie. Kolejna historia Moniki Kamińskiej wpływa, w pełen czułości i ciepła sposób, na początkowe etapy postrzegania świata, dlatego powinna znaleźć miejsce w dziecięcym pokoju.

Eliza Idczak

Niedźwiadek chce pomagać
Autor: Monika Kamińska
Ilustracja: Agnieszka Wajda
Wiek: 3-5 lat,
stron 24,
oprawa kartonowa,
format 220×270 mm,
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Dwukropek

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie