Tajny Agent Słoń – recenzja książki

Tajny Agent Słoń - szpiegowska książka dla dzieci

Niejeden maluch marzy o byciu tajnym agentem. Niebezpieczne misje, niesamowite gadżety i czarne charaktery to coś, co elektryzuje czytelników w każdym wieku. W tej książce głównym bohaterem jest słoń, który zamierza spróbować swoich sił w tym niezwykłym fachu.

Tajny Agent Słoń to książka z dobrze nam znanej serii Amberek, która obfituje w świetne tytuły dla dzieci w wieku przedszkolnym. Po Tajnego Agenta Słonia sięgnęliśmy z ciekawością. Nie da się ukryć, że okładka zapowiada historię pełną akcji i humoru. Słonia poznajemy w chwili, gdy rozpoczyna szkolenie na tajnego agenta. Gdy zobaczycie jak ćwiczy kamuflaż czy jazdę samochodem będziecie śmiać się w głos! Narrator nie ukrywa, że taki wygląd nie ułatwi mu pracy, jednak ten wykonuje celująco ostatnie zdanie i otrzymuje pracę. Otóż, wygląda zabójczo w smokingu.

W dalszej części książki towarzyszymy bohaterowi w jego pierwszej misji, która jest jedną wielką komedią pomyłek.

Humor jest zdecydowanie najmocniejszą stroną tej opowieści.

Niestety jest kilka rzeczy, które mnie w tej książce irytują. Przede wszystkim dopisane, trochę na siłę, przesłanie. Na tylnej okładce znajdziemy zapowiedź, że czytelnik dzięki tej historii będzie mógł „zrozumieć jak wiele przeszkód, a przede wszystkim własnych słabości trzeba pokonać, by osiągnąć upragniony sukces”. Agent Słoń nie poświęca się w żaden sposób. Otrzymuje pracę bez wyraźniej przyczyny, a misję wypełnia przez przypadek. W jej trakcie ulega nawet swym słabościom (udaje się po ulubione minipizze) i zostaje schwytany. Jego tusza sprawia, że lina pęka, a on przygniata wroga. Jest to ukazane w sposób  bardzo zabawny, ale nie widzę w tym niczego pouczającego czy skłaniającego do refleksji.

Drugą rzeczą jest użyty wielokrotnie zwrot „Nie rozpraszaj się na minipizze!”. Pierwszy raz spotkałam się z takim wyrażeniem i jeśli jest poprawne, to brzmi wyjątkowo niezgrabnie i dziwię się, że nie przetłumaczono tego fragmentu inaczej.

Mimo moich zarzutów uważam, że książka może przypaść do gustu miłośnikom akcji i humoru. Całostronicowe ilustracje są bardzo zabawne i świetnie wzbogacają tekst. W trakcie lektury nie raz zaśmiejecie się w głos.

Ewelina Zielińska

Tajny Agent Słoń 

McLaughlin Eoin, Ross Collins
Tłumaczenie: Magorzata Cebo-Foniok
Ilość stron: 40
Rodzaj: oprawa twarda, pełny kolor
Format: 250×276
Data wydania: 2020-06-04
Wydawnictwo Amber

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie