Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia. Recenzja

Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Sprężynek na tropie tajemnic – Ekologia to książka, która opowiada o przygodach sprężynki, po zepsutym zegarze, zalęgającej na dnie szuflady ze szpargałami. Sprężynka ta leżałaby tam jeszcze nie wiadomo jak długo, gdyby nie choroba Antka. Chłopca, który siedząc chory
w domu, z nudów zaczyna przeglądać szufladę ze starymi, niepotrzebnymi przedmiotami.

W przypływie fantazji chłopczyk tworzy postać Sprężynka – jego głowa zrobiona jest z kawałka starej solniczki, ręce z małych widelczyków, a tułów ze wspomnianej juz zegarowej sprężynki. Tak zaczyna sie ich przyjaźń. Razem przeżywają wiele przygód, od oglądania wirującego prania po wyprawę do lasu, nie omijając wycieczek rowerowych czy robieniu wspólnych zakupów. W przygodach towarzyszy rodzina Antka: mama, tata, młodsza siostra Zosia oraz ich pies.

Cała rodzina jest proekologiczna. Starają się jak mogą, aby postępować zgodnie z ekologicznymi zasadami. Segregują śmieci, unikają detergentów, nie niszczą przyrody i przede wszystkim rodzice dbają o wypracowanie w dzieciach ekologicznej postawy od najmłodszych lat. Zosia i Antek wiedzą jak postępować, by nie szkodzić środowisku naturalnemu i cały czas się uczą, aby wiedzieć jeszcze więcej. Pomagają im w tym rodzice, którzy dużo rozmawiają ze swoimi dziećmi i tłumaczą jakie zachowania są nieodpowiednie i do jakich skutków mogą doprowadzić.

Rodzina unika detergentów, w zamian za to tworzy własne, ekologiczne środki czystości jak np. płyn do naczyń. W książce zostały zawarte przepisy na „octomyj” i „cytroplyn”, które śmiało mogą zastąpić nasze domowe, szkodliwe płyny.

Tym poczynaniom przygląda się tytułowy Sprężynek, który dopiero poznaję świat i zostaje wtajemniczany w ekologiczne zagadnienia.

Historia rodziny przeplatana jest wierszami nawiązującymi do aktualnie poruszanych problemów. Cała książka napisana jest w przyjemny i czytelny sposób, zawiera liczne, kolorowe rysunki. Uważam, że jest godna polecenia i cieszy mnie fakt, iż na rynku pojawia się tak dużo książek dla dzieci o ochronie środowiska naturalnego, które budują w dziecku od najmłodszych lat postawę ekologiczną. W tych czasach jest to bardzo potrzebne.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Monika Widurska 

Agnieszka Frączek
Sprężynek na tropie tajemnic
Ilustracje Jola Richter-Magnuszewska
Format 20 x 25 cm, 96 stron, oprawa twarda
Wiek czytelnika 6+
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa BIS

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent