Saga Jesionu to druga powieść Magdaleny Zawadzkiej-Sołtysek, pasjonatki średniowiecza i rekonstrukcji historycznej. Akcja książki rozgrywa się na północy Europy, w Skandynawii i, mimo że tłem opowieści jest świat pełen Wikingów i drzewo Yggdrasill, to w rzeczywistości jest lektura o przyjaźni i przełamywaniu własnych słabości.
Autorka przedstawia przygody Niklasa, nastolatka, którego marzenia przyćmiewa jeden, szczególnie trudny problem – jąkanie.
Aby uniknąć kontaktu z rówieśnikami, chłopiec bawi się z mamą lub samotnie spędza czas w lesie. Do czasu, gdy na jego drodze pojawia się kotka bogini Frei – Lotna. Wyruszając w długą wędrówkę ze swoją nową przyjaciółką, Niklas dorasta i stara się zapobiec grożącej ludzkości zagładzie. Jak przebiegną spotkania z olbrzymami, wężami, smokami i innymi napotkanymi bohaterami oraz w jaki sposób zakończy się przygoda chłopca, musicie doczytać już sami.
Saga Jesionu to historia przedstawiona w sposób przystępny dla dzieci, a czyta się ją lekko i przyjemnie.
Chociaż początkowo akcja rozwija się powoli, w pewnym momencie napięcie zaczyna narastać, powodując, że nie można już oderwać się od książki. Wydarzenia zaczynają układać się w spójną całość, a bohaterowie, w których autorka tchnęła życie, budzą emocje i zyskują naszą uwagę.
Magdalena Zawadzka-Sołtysek doskonale przemyślała fabułę książki.
Silnie zarysowany problem odrzucenia przez rówieśników i docenienia siebie, jako wartościowej jednostki, ostatecznie stawia głównego bohatera w obliczu sytuacji, w której będzie musiał zmężnieć i uwierzyć w siebie, żeby doprowadzić swoją misję do końca, co jest niejako morałem historii.
Całość zamyka piękne wydanie, do którego rękę dołożyła Anna Maria Bielecka, uzupełniając lekturę o staranne, nawiązujące do starej szkoły ilustratorskiej, rysunki.
Podsumowując, Saga Jesionu to pouczająca, a zarazem urzekająca publikacja, przypominająca, że każdy z nas ma wytyczoną swoją drogę i posiada zdolności, które może ofiarować innym. Doskonale sprawdzi się na szare wieczory, gdy wiatr za oknem dodaje nastroju przygodom zamkniętym w książce.
Eliza Idczak
Więcej informacji o książce na stronie Europejskiego Centrum Bajki.