Rekordziści. Recenzja

Rekordziści okladka
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Wydawnictwo Czerwony Konik przyzwyczaiło nas do książek nietuzinkowych. Właśnie taka jest książka Rekordziści – edytorsko i treściowo niezwykła, zaskakująca, po prostu świetna.

Autorką tekstu i ilustracji Rekordzistów jest Ola Woldańska-Płocińska, która za pomocą ciekawych kolorów, kształtów bez konturu i różnorodnych fontów w sposób zabawny oprowadza nas po wybranych dziewięciu rekordach z „Księgi Rekordów Guinnessa”.

Wśród nich znajdziemy największą kulę z gum do żucia, których wyżucie zajęło 6 lat czy Angusa – najwyższego Bałwana świata, którego uśmiech wykonano z opon samochodowych.

Na tylnej okładce książki znajdziecie informację o autorze „Księgi Rekordów Guinnessa”, która mojego syna zachęciła do poszukiwań kolejnych zaskakujących faktów o największych, najszybszych i najliczniejszych.

Pamiętam, że sama w dzieciństwie przechodziłam okres fascynacji rekordami i choć teraz część z nich wydaje mi się dziwna i niepoważna, to świetnie obrazują one bogactwo otaczającego nas świata.

Dobierając rekordy w książce bez żadnego klucza, autorka pozwala młodym czytelnikom na podjęcie takich poszukiwań, gdyż dziewięć ciekawostek to zdecydowanie za mało, by zaspokoić czytelniczy apetyt.

Mimo, że tekst towarzyszący każdemu z rekordów to zaledwie kilka zdań, to są one małymi opowiadaniami. Autorka, poza niezbędnymi faktami, przekazała też sporo ciekawych szczegółów na temat samych rekordzistów czy okoliczności, w jakich rekord pobito.

Interesującą szatę graficzną książki uzupełnia nietypowy format. Książka jest niewielka, a jednocześnie ma kartonowe strony, które kojarzą nam się z książkami dla najmłodszych dzieci.

Rekordzistów dedykowałabym dzieciom od wieku przedszkolnego i nie wyznaczałabym górnej granicy. Całość składa się w zachwycającą i przemyślaną całość, więc może ona zainteresować miłośnika książek w każdym wieku.

Ewelina Zielińska

Rekordziści
Autor: Aleksandra Woldańska-Płocińska
Ilustrator: Aleksandra Woldańska-Płocińska
format: 15×20 cm
ilość stron: 20
oprawa: książka kartonowa
rok wydania: 2016
kategoria wiekowa: 3+
Wydawnictwo Czerwony Konik

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent