Rasizm i nietolerancja nie! Recenzja książki dla dzieci

Książka: Rasizm i Nietolerancja. Nie
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Wszyscy jesteśmy inni. Różnimy się wyglądem, poglądami, charakterem, wykształceniem, ale to nikogo nie upoważnia do dyskryminacji, braku tolerancji czy rasizmu. Nie ma na to zgody i nigdy nie powinno jej być. 

Książka F. Dutheil i H. Fellner Rasizm i nietolerancja nie! dotyka problemu rasizmu i nietolerancji, pokazuje różnice między ludźmi, a także w prosty i skuteczny sposób radzi jak się zachować w trudnych sytuacjach, aby nie być ignorantem czy człowiekiem nietolerancyjnym.

Autorzy książki pokazują, że czasem ignorancja czy nietolerancja nie bierze się ze złej woli, ale zwyczajnie z niewiedzy czy strachu. Nie doprowadzajmy do tego. Miejmy otwarte umysły, nie bójmy się ludzi wyglądających inaczej, innej narodowości czy innego koloru skóry. To tacy sami ludzie jak my. Pamiętajmy, że słowa i nienawistne gesty ranią.

Lektura książki Rasizm i nietolerancja nie! pomoże nam sobie uzmysłowić, że każdy z nas ma na sumieniu drobne grzeszki nietolerancji, które czasem zostają tylko na etapie myśli, ale i tak powinniśmy nad sobą pracować, aby je wyeliminować. Książka jest fantastycznym materiałem na dyskusje z dziećmi. Pamiętajmy, że dzieci same z siebie nie są nietolerancyjne. Mogą zadawać z ciekawości niewygodne pytania osobom inaczej wyglądającym, ale już atak na odmienność bierze się z nietolerancji, jaką zauważyły u dorosłych. Uczmy ich, że świat jest różnorodny, że odmienność jest piękna.

Książka F. Dutheil, H. Fellner jest wartościowym i potrzebnym materiałem edukacyjnym i będzie dla nas dużym wsparciem w rozmowie z dzieckiem, a sugestywne ilustracje przekażą emocje zawarte w książce.

Rasizm i Nietolerancja. Nie
Autor i Ilustracje: Florence Dutheil, Henri Fellner
Tłumacz: Joanna Woyciechowska
Okładka: twarda
Liczba stron: 40
Język oryginału: francuski
Premiera: 2020
Wydawnictwo Muchomor

Marta Tymowska-Malec

Marta Tymowska-Malec

Recenzentka wydarzeń kulturalnych i nowości wydawniczych. Miłośniczka podróży, dobrej kuchni i biegania. Mama Igora i dumna posiadaczka 2 kotów. Rodzinny kaowiec. Jak nie śpi, to planuje podróże. Jak śpi, to śni o podróżach. Uwielbia pracę z dziećmi. Autorka bloga www.poligon-blog.blogspot.com

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent