Weleda
Weleda Baby

Przyjaciele zwierząt. Kłopotliwy łoś. Recenzja książki

Kłopotliwy łoś książka dla dzieci recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Rodzina Sosnowskich składa się z czterech osób i psa. Adam Sosnowski jest leśniczym, który zaraził swoją miłością do przyrody całą rodzinę. Do miłośniczek zwierząt należy także Ewa, starsza siostra żony Adama, Alicji. Mąż Ewy, Roman, stara się jednak trzymać z daleka od przyrody, a jego niechęć wzrasta, gdy Ewa trafia do szpitala – przyczyną wypadku był łoś, który niespodziewanie znalazł się na drodze. Wiadomo od razu, że wściekły Roman zrobi wszystko, by doprowadzić do budowy obwodnicy i uchronić ludzi przed zgubnym wpływem zwierząt. Konflikt wisi w powietrzu, kiedy nagle pojawia się nowy bohater, młody łoszak nazwany później Kłopotem. I od razu wiadomo (a nawet jeszcze wcześniej), że wszystko skończy się dobrze. Akcja skomponowana jest jednak sprawnie, młody czytelnik raczej nie będzie się nudził. Mnie trochę drażniło to, że narrator konsekwentnie nazywa leśniczego i jego żonę Panem Adamem i Panią Alicją, ale nie sądzę, by drażniło to sześcio-, siedmiolatka.

Zdecydowanie nie jest to książka dla dorosłych. Nie przepadam za książkami dla dzieci, które są dla mnie oczywiste i przewidywalne, bo trudno mi się wtedy skupić na wspólnym czytaniu.

Kłopotliwy łoś może być jednak dobrym wyborem, jeśli dziecko kocha przygody ze zwierzętami i chce zmierzyć się z samodzielną lekturą.

Czcionka jest duża i wyraźna, a czarno-białe ilustracje mogą zaciekawić. Jedenastolatek jest na tę lekturę już za duży. Mój syn połknął tę książkę w godzinę, a potem powiedział, że to opowieść raczej dla młodszych.

Okładka wskazuje, że seria skierowana jest raczej do dziewczynek i fanek książek Holly Web i podobnych produkcji.

Aniela Cholewińska-Szkolik stara się jednak, by jej historia była bardziej uniwersalna, perypetie łosia i praca reportera mogą zaciekawiać także chłopaka. Jeśli więc macie dosyć opowieści o kotkach i pieskach, które kocha wasze dziecko, sięgnijcie po tę serię – dziecko powinno być zadowolone, a przy okazji dowie się czegoś nowego o zwierzętach z polskich lasów. Skupienie się na polskiej przyrodzie to zresztą największa wartość tej książki. Na końcu tomu znajduje się kompendium zawierające informacje na temat łosi. Lektura może rozbudzić ciekawość i zachęcić do uważnego spoglądania przez okno w czasie jazdy samochodem. Można wtedy wypatrzeć wiele interesujących zwierząt, choć niekoniecznie będzie to łoś.

Magdalena Koziarek,

Kłopotliwy łoś 
Autor: Aniela Cholewińska-Szkolik
Data wydania: 2017
Format: 128×198
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 160
Wiek czytelnika: 6-8 lat
Seria: PRZYJACIELE ZWIERZĄT

573 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent