Przedszkole modułowe – co wyróżnia technologię modułową?

Przedszkole modułowe
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Zarówno gminy, jak i prywatni inwestorzy, którzy myślą o otwarciu przedszkola, stoją przed wyborem technologii budowy takiego obiektu. Jednym z dostępnych rozwiązań jest technologia modułowa. Modułowe przedszkole jest nie tylko bezpieczne, tanie w eksploatacji i przyjazne środowisku, ale również stanowi odpowiedź na zmiany demograficzne. W jaki sposób? Przeczytaj.

Co to znaczy, że przedszkole jest modułowe?

Jak wskazuje nazwa, przedszkole modułowe powstaje z modułów, czyli dużych elementów prefabrykowanych. Moduły te są produkowane w kontrolowanym, fabrycznym środowisku i następnie przewożone na plac budowy, gdzie następuje ich montaż. Budowa przedszkola modułowego może przywodzić na myśl budowę domu z klocków – robotnicy łączą na docelowej działce gotowe elementy w całość. Rezultatem jest nowoczesny, funkcjonalny i estetyczny budynek, który na pierwszy rzut oka trudno jest odróżnić od obiektu wybudowanego w technologii tradycyjnej.

Przedszkole modułowe wyróżnia się jednak na tle placówek np. murowanych. Powstaje ono szybciej, a nowoczesne instalacje i wyposażenie są montowane w modułach już w fabryce. Budynki modułowe mogą również powstawać na niewielkich lub wąskich działkach – jest to szczególnie istotne dla inwestycji realizowanych w dużych miastach. To jednak tylko niektóre przewagi budownictwa modułowego. Jest ich znacznie więcej, co sprawia, że technologia ta jest coraz chętniej wybierana do budowy placówek oświatowych – w tym publicznych oraz prywatnych przedszkoli.

Jak powstaje przedszkole modułowe?

Jak dokładnie przebiega proces inwestycyjny przedszkola modułowego? Chociaż moduły powstają w fabryce, to inwestor ma wiele możliwości wpłynięcia na ostateczny kształt czy wykończenie obiektu. W dużym uproszczeniu budowę przedszkola modułowego można podzielić na trzy etapy:

  • Projektowanie. Na tym etapie zapadają decyzje co do wielkości, wyglądu i funkcjonalności obiektu, a budynek jest modelowany w oprogramowaniu BIM.
  • Produkcja. Moduły są wytwarzane na wyspecjalizowanej linii produkcyjnej. W fabryce montowane są również instalacje i elementy wyposażenia. Równolegle na placu budowy realizowane są prace fundamentowe.
  • Budowa. Po przetransportowaniu na plac budowy moduły są szybko montowane w finalny budynek. Prace wykończeniowe są ograniczone do minimum, a obiekt zostaje oddany do użytku w opcji pod klucz.

Okres, w jakim powstaje przedszkole modułowe, jest znacznie krótszy w porównaniu do technologii tradycyjnej. Oznacza to oszczędność zarówno czasu, jak i środków finansowych.

Jakie są zalety przedszkoli modułowych?

Budownictwo modułowe często jest porównywane do tradycyjnych technologii wznoszenia budynków. Gdzie można zauważyć przewagę modułów? Z perspektywy inwestorów kluczowe kwestie, które mogą zadecydować o wyborze technologii modułowej, to:

  • Łatwość rozbudowy. Przedszkole modułowe można łatwo rozbudować – wystarczy „dostawić” kolejne moduły. Ma to duże znaczenie m.in. dla miast, do których migrują młodzi mieszkańcy okolicznych gmin. Możliwość rozbudowy budynku docenią też prywatni inwestorzy, którzy otworzyli przedszkole na wciąż rozrastającym się osiedlu.
  • Niskie koszty eksploatacji. Energooszczędność budownictwa modułowego to wynik zastosowanych materiałów i rozwiązań. Przykładowo współczynniki przenikania ciepła często nie tylko spełniają aktualne normy, ale je przewyższają.
  • Komfort akustyczny i bezpieczeństwo. Dzieci w wieku przedszkolnym spędzają większość czasu na świetnej zabawie. Ważne jest zatem, aby sale zapewniały komfort akustyczny. Równie istotne jest to, aby budynek był bezpieczny – jego odporność ogniowa musi być potwierdzona. Przedszkole modułowe spełnia te wymogi.

Dodatkowym plusem jest też krótki okres inwestycji – przedszkole może powstać nawet w ciągu kilku miesięcy. Dla prywatnych inwestorów oznacza to możliwość szybkiego rozpoczęcia działalności.

Artykuł sponsorowany

495 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent