UD

Jakie artykuły plastyczne dla dzieci przydadzą się w szkole podstawowej?

Jakie artykuły plastyczne dla dzieci przydadzą się w szkole podstawowej?
📖 Czyta się średnio w 7 min. 🕑
Od najmłodszych lat musimy dbać o to, by nasze dzieci odnalazły pasję w swoim życiu, dlatego powinniśmy dawać im różne możliwości i wskazywać różne drogi do znalezienia hobby, kształcenia umiejętności praktycznych i zawodowych. Nic tak nie rozwija wyobraźni, jak malowanie, rysowanie i szkicowanie, dlatego od najmłodszych lat pozwala się dzieciom na to w przedszkolu, szkole i domu. Jednak potrzebne są do tego artykuły plastyczne. Jakie? Gdzie ich szukać?

Niezbędne artykuły plastyczne, jakie muszą znaleźć się w szkolnej wyprawce

Rozwijanie pasji powinno odbywać się nie tylko w szkole, ale także w domu. Jeśli tylko twoje dziecko ma chęć to robić, wspieraj go i dawaj mu potrzebne narzędzia. Nie wszystkie z nich pewnie sprawdzą się w szkole, ale to dobrze, bo mając wybór, twoje dziecko ma też więcej możliwości poznania różnych technik. W szkole jednak nauczyciele mają swoje wymagania, oparte o program nauczania i własne doświadczenia. Zatem o jakie artykuły plastyczne dla dzieci musisz zadbać, przygotowując im wyprawkę? Na pewno będą to:

Kreatywne przybory plastyczne do szkoły

Szkicowanie, rysowanie, malowanie to czynności, które rozwijają u dzieci wyobraźnię i dają upust fantazji, jakie kryją się w głowach najmłodszych. Potrzebują oni do tego jedynie dobrych narzędzi. Warto to podkreślić, ponieważ rynek przesycony jest wieloma produktami, które, choć barwne i atrakcyjne z wyglądu, pozostawiają wiele do życzenia. Nie tylko mogą być słabej jakości i nie spełniać dobrze swej roli, ale także zawierać szkodliwe substancje. Dlatego w sprawie przyborów plastycznych, warto postawić na sprawdzone marki i wybierać takie przybory do plastyki, które cieszą się dobrą opinią.

Marki, które oferują wysokiej jakości kreatywne przybory plastyczne, to między innymi Astra, Bic, Cricco, Mondeluz, Edding, Colorino, Fiorello, Faber-Castell, Happy Color czy Amos. W ich katalogach znajdują się różne przybory artystyczne dla dzieci, w tym kredki, ołówki, pisaki, farby akrylowe, akwarele, plastelina, modelina, pędzle i wiele innych. Duży wybór oznacza jednak, że możesz mieć sporo pytań. Na kilka z nich odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Jakie kredki dla dzieci sprawdzą się najlepiej

Grube czy cienkie, ołówkowe czy świecowe? Możesz się zastanawiać, jakie kredki dla dzieci sprawdzą się najlepiej. Odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ zależy od kilku czynników, w tym od umiejętności posługiwania się nimi przez twoje dziecko. Maluchy we wczesnym wieku ucząc się rysować, zwykle mają mocny chwyt i używają dużego nacisku, w tej sytuacji lepiej sprawdzą się grube kredki. Będą one dobrym wyborem także do kolorowania większych powierzchni, zwłaszcza kredki świecowe. Natomiast kredki ołówkowe lepiej sprawdzą się dla dzieci, które opanowały już chwyt i swobodnie prowadzą linie po kartce. Jeśli zależy Ci na najlepszej jakości, to warto od razu postawić na profesjonalny zestaw kredek od Faber Castell. Kredki ołówkowe Faber Castell są idealne dla dzieci w każdym wieku. Ich największą zaletą są trwałe rysiki, którymi łatwo nanieść kolor na papier.

Jakie artykuły plastyczne dla dzieci przydadzą się w szkole podstawowej?

Farby dla dzieci, które lubią nauczyciele plastyki

Podstawowe farby używane w szkole to farby plakatowe (tzw. plakatówki) i farby akwarelowe (tzw. akwarele). Są one bezpieczne i łatwo rozpuszczają się w wodzie. O ile plakatówki cechuje intensywny kolor i łatwość rozprowadzania po papierze, o tyle akwarele choć nieco bledsze, dają ciekawy efekt po wyschnięciu, w którym ich barwa jest niejednolita, a warstwa nieco grubsza. Akwarele są idealne do malowania na przykład na rzeźbach z masy solnej. Oba rodzaje tych farb występują w wygodnych postaciach na palecie lub słoiczkach. Dostępne są też jako farby dla dzieci w tubkach lub butelkach.

Jakie artykuły plastyczne dla dzieci przydadzą się w szkole podstawowej?

Jakie przybory przydają się jeszcze na plastykę?

Nie tylko kredki i farby to przybory plastyczne, które powinny znaleźć się w szkolnej wyprawce. Aby móc ich używać, potrzebne są także bloki rysunkowe, czy pędzle do malowania. Poza tym kredki muszą być ostrzone, dlatego twoje dziecko będzie potrzebować także temperówki. Natomiast nauczyciele lubią urozmaicać kreatywne zajęcia, pokazując dzieciom nowe techniki i rozwijając ich wyobraźnię i umiejętności na różne sposoby. Dlatego na lekcjach używają także pisaków czy plasteliny i modeliny.

Zestaw pędzli do malowania

Do malowania farbami potrzebna są narzędzia, a najlepiej od razu cały zestaw narzędzi. Na pewno przyda się kubeczek na wodę czy paleta do mieszania kolorów, a oprócz tego dobrej jakości zestaw pędzli malarskich. Funkcjonalny zestaw powinien zawierać kilka pędzli o różnej grubości i szerokości, tak aby każdy element rysunku, mógł być dobrze pomalowany. Wybierając zestaw do malowania farbami, warto pokusić się o taki, w którym twoje dziecko znajdzie co najmniej kilka sztuk, by mógł używać różnych farb jednocześnie.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Bloki rysunkowe dla dzieci

Każdy malarz i rysownik, zarówno ten najmłodszy, który dopiero uczy się chwytać narzędzie w dłoń, jak i ten starszy, który poznaje nowe techniki, potrzebuje płótna. W szkole podstawowej w zupełności wystarczy mu blok rysunkowy A4. W starszych klasach, gdy twoje dziecko poszerza swoje horyzonty i uczy się wykorzystywać różne techniki rysunku i malarstwa, warto zainwestować w dobrej jakości papier, jaki znajdziesz w profesjonalnych blokach rysunkowych Canson.

Temperówka do kredek

Kredki ołówkowe potrzebują ostrzenia. Dzięki niemu można prowadzić cienkie linie i szkicować, obrysowywać kształty, ale i kolorować. Dlatego twojemu dziecku przyda się dobra strugaczka do kredek. Najlepiej z pojemnikiem na ostrużyny, dzięki czemu mały artysta zachowa porządek w swoim miejscu pracy. Zwróć jednak uwagę, że nie każda temperówka nadaje się do grubych kredek, podobnie jak temperówka do trójkątnych kredek nie sprawdzi się przy okrągłych.

Pisaki kolorowe

Pisaki, mazaki i flamastry często wykorzystywane są w szkole do tworzenia plakatów i szyldów. Nauczyciele zachęcają dzieci w ten sposób między innymi do uczestnictwa w wydarzeniach z życia szkoły. Chociaż to tylko jedna z sytuacji, w jakich mogą się przydać kolorowe flamastry i pisaki. Dobre flamastry to niejako kompromis między kredką a farbą. Pozwalają malować bez użycia pędzli, a jednocześnie pozostawiają intensywne kolory, na niemal każdym rodzaju papieru, tektury czy kartonu. Kupując je, wybieraj najlepiej całe zestawy kolorów.

Plastelina dla dzieci

Wśród artykułów plastycznych dla dzieci nie może zabraknąć plasteliny. Tworzenie różnych kształtów, postaci czy też zwierząt z tego materiału, to jedno z ulubionych czynności wszystkich dzieciaków. Ponadto, lepienie z plasteliny dla dzieci jest zupełnie innym sposobem od rysowania czy malowania, który również rozwija wyobraźnię. Dzieci uwielbiają przekładać swoje pomysły w małe rzeźby, takie jak, chociażby zwierzęta z plasteliny.

Gdzie szukać artykułów plastycznych dla dzieci

Jak widzisz, twoje dziecko potrzebuje do szkoły całkiem sporo artykułów do plastyki, z których może korzystać także w domu, dając upust swojej fantazji i poszerzając swoje horyzonty. Wybierając je, warto kierować się ich jakością, bo jak wspomnieliśmy, rynek zalewany jest tanimi produktami, które tylko dobrze wyglądają, ale nie spełniają swojego zadania. Gdzie zatem szukać takich przyborów, które będą bezpieczne, a twój maluch je pokocha?

Sklep internetowy z artykułami do plastyki

Dobrze jest zrobić długą listę zakupów, na której znajdą się wszystkie przybory do plastyki i kupić je w jednym miejscu. Fajne artykuły plastyczne znajdziesz w Internecie. Zarówno takie produkty jak kredki, pisaki czy flamastry, jak i farby, czy całe zestawy kreatywne. Dobrze zaopatrzonym sklepem w tylko sprawdzone produkty jest kolorowy-zeszyt.pl.

Materiał zewnętrzny

687 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent