Babcia dawniej i dziś
Dzieciństwo u babci na wsi. Białe kuchenne meble – wszystkie babcie miały takie same. Babcine meble pamiętają i Hitlera i Stalina („jeden łobuz gorszy od drugiego”). Poniemieckie ciężkie, żeliwne pojemniki na sól, cukier i pieprz: zucker i peper. Żelazny prodiż i żelazko z duszą. Gliniany garnek ogórków kiszonych. Wielki dzban smalcu domowej roboty. Dużo w nim było skwarków, czosnku, cebuli. Zapach ciasta drożdżowego, z którego babcia pozwalała wyjadać kruszonkę. Pod serwetkami na górnej półce, skrzętnie chowane pieniądze. Na lepsze czasy albo i na wszelki wypadek, bo bankom babcia nie wierzyła. I wszystkie kwity od listonosza w szufladzie z włóczkami…
Obraz takiej babci i babcinego domu wielu współczesnych rodziców nosi dziś w pamięci. A nasze babcie i dziadkowie wciąż tacy są – to już staruszkowie, ale wnuki (i teraz prawnuki) ciągle są sensem ich życia, a ich problemy spędzają sen z babcinych powiek. Stanowimy ich chlubę i powód do pochwalenia się naszymi sukcesami przed przyjaciółmi.
Także dziadkowie naszych dzieci są w nich bezgranicznie zakochani, rozpieszczają „bo taka rola dziadków”, uwielbiają i każdy, nawet najdrobniejszy upominek od wnuka jest dla nich ogromną radością i wartościową pamiątką.
Bezkresna miłość do wnucząt to bez wątpienia cecha dziadków sprzed kilku dekad i dziadków współczesnych. Są jednak i różnice.
Dzisiejsza babcia przepisów szuka w Internecie, jest fanką Miasta Dzieci na Faceeboku i wozi wnuki na zajęcia dodatkowe własnym autem.
Współczesny dziadek chodzi z dziećmi do kina, w samochodzie ma kolekcję audiobooków, gra w wirtualne szachy i robi zakupy w sieci. Oboje są zabiegani i niemal zawsze brakuje im czasu.
Co zatem podarować współczesnej babci i nowoczesnemu dziadkowi?
Wspólne spędzanie czasu – bezcenne!
Dla babci i dziadka najlepszym prezentem z okazji ich święta będzie spędzenie czasu z ukochanymi wnukami. Żyjemy w czasach, gdzie pośpiech generuje wiele naszych działań i boleśnie ogranicza kontakty z bliskimi. 21 i 22 stycznia może stać się doskonałym pretekstem na zwolnienie codziennego biegu i wspólnej radości z tych wyjątkowych dni.
Uroczysty obiad, w którego przygotowanie włączą się także dzieci lub wspólne wyjście do restauracji na słodki deser, sprawią, że babcia i dziadek poczują się wyjątkowo i będą ten dzień ciepło i radośnie wspominać.
Własnoręcznie wykonane upominki
Wiadomo, że nic nie ucieszy tak babci i dziadka jak upominek wykonany własnoręcznie przez wnuków. Nawet jeśli planujemy zakup materialnego prezentu, namówmy dzieci, aby dołączyły do niego laurkę lub narysowany i oprawiony w wesołą ramkę portret dziadków. Taki drobiazg zajmie na pewno honorowe miejsce w domu każdej babci! Kilka pomysłów na własnoręcznie stworzone prezenty poleca Miasto Dzieci: pomysł na ramkę, na wazonik dla babci lub pojemnik dla dziadka, na broszkę dla babci i przypominajkę dla dziadka, na kwiatki dla babci, na serce – kolorowankę dla babci i drzewko szczęścia dla dziadka.
A może pokusisz się o wykonanie takich oryginalnych prezentów? TUTAJ znajdziecie zakładki dla babci a TUTAJ zakładki dla dziadka do pobrania i wydrukowania!
Sentymentalne prezenty na Dzień Babci i Dziadka
Sentymentalnymi prezentami może być pięknie oprawione zdjęcie dziadków z wnukami, album wypełniony rodzinnymi zdjęciami, księga historii rodziny (drzewo genealogiczne), fotokalendarz ze zdjęciami wnucząt lub zestaw 2 filiżanek z wygrawerowaną ciepłą dedykacją.
Upominek dla babci z pasją i dziadka z własnym hobby
Sprawa jest dość prosta jeśli dziadek i babcia mają pasje. Hobbyście zawsze można sprawić radość drobiazgiem związanym z jego zainteresowaniami. Jeśli dziadek wędkuje – element zestawu wędkarskiego. Jeśli uprawia ogród – zraszacz np. w kształcie kwiatka. Jeśli babcia preferuje czynny odpoczynek, może ucieszyć się z kijów nordic walking, jeśli ma na balkonie prawdziwy wielobarwny ogród, radość sprawi jej ręcznie malowana doniczka. Babcia, która lubi kosmetyczne nowinki na pewno z przyjemnością wykorzysta kupon do Spa, na masaż, manicure lub do fryzjera. Aktywny dziadek ucieszy się z karnetu na ulubiony basen.
Drobiazg dla babć i dziadków z poczuciem humoru
Jeśli dziadkowie mają poczucie humoru, otwierają się dodatkowe możliwości. W sieci nie brakuje zabawnych i śmiesznych gadżetów: kubków z dowolnym nadrukiem lub zdjęciem, męskich i damskich koszulek z hasłami typu „najlepszy dziadek pod słońcem”, medali i pucharów np. „dla miss świata wśród babć” itp.
Uniwersalne prezenty na Dzień Babci i Dzień Dziadka
Uniwersalnymi prezentami są rękawiczki czy świeca zapachowa, zestaw herbat smakowych, szal lub piękna apaszka dla babci, a dla dziadka portfel, skórzany pasek czy zestaw kosmetyków. Książka ulubionego autora czy płyta ulubionego wykonawcy to także pomysł na prezent, który zawsze cieszy. Prezenty można też połączyć i zafundować babci i dziadkowi wspólne wyjście do teatru czy na koncert.
Najważniejsze to pamiętać o święcie babci i dziadka
Do sprawienia radości naszym bliskim wcale nie jest potrzebny pełny portfel czy miesiące przygotowań. Ważne, żeby prezent był wręczany prosto z serca, bo przecież dla babci i dziadka najważniejsze jest, że ukochane wnuki pamiętają o ich święcie.
W dziale z kolorowankami znajdziecie także szablony laurek na Dzień Babci i Dzień Dziadka.