Pomelo i wielka przygoda. Recenzja

Pamelo i wielka przygoda recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Pomelo to bohater, który w książkach wydawnictwa Zakamarki pojawia się od lat. Zna go mój (już trzynastoletni) starszy syn, zna też młodszy (sześcioletni). To właśnie z młodszym zajrzeliśmy do najnowszych przygód tajemniczego słonia Pomelo i wielka przygoda.

Ta książka o przygodach Pomelo zaskoczyła nas rozmiarem. Do tej pory seria ta kojarzyła nam się z małym, poręcznym formatem. Pomelo i wielka przygoda jak sam tytuł mówi, jest wielka, a przynajmniej większa od większości pomelowych wydań. Poza stroną wizualną opowieść nie zaskoczyła nas niczym. To ten sam, absurdalny, nietypowy i dziwaczny klimat, który możecie znaleźć w każdej książeczce z serii! Trzyma poziom.

Książki o Pomelo są dość specyficzne.

Mój starszak był bardzo pragmatycznym przedszkolakiem i różowy słonik nie był jego ulubionym bohaterem. Za to młodszy uwielbia humor i wszelkie dziwności – tu filozofowanie Pomelo trafiło na podatny grunt. Wielka przygoda go zachwyciła. Czemu Pomelo rzuca kamieniem, co czuje i czemu w tej chwili, kim jest Tatamelo? Kto zna serię o Pomelo, ten wie, że lektura tych książek to powód do zadawania mnóstwa pytań. Autor tworzy świat oniryczny, absurdalny, unikatowy. Może nam się wydawać, że historia ta jest pozbawiona sensu. Na przykład: Pomelo wyrusza w podróż bez wyraźnego powodu, a książka kończy się bez konkretnego finału, bo bohater nie dociera do żadnego celu. Dlatego dorosły czytelnik musi dostrzec w tym poezję, sztukę, symbol, bo otwierając tę książkę zanurzamy się w przygodę czystą dziecięcą. Tu czytanie, przeżywanie i rozmowy są celem samym w sobie. Nie ma miejsca na morały czy edukacyjne wtrącenia. I moim zdaniem, to jest piękne.

Pomelo i wielka przygoda to bogato ilustrowana, nietuzinkowa opowieść, która wyjątkowo przypadła do gustu mojemu przedszkolakowi. Baśniowy i filozoficzny klimat opowiastki sprawia, że jest jedyna w swoim rodzaju. Warto poznać świat przygód Pomelo, by zanurzyć się w całkiem odmiennym świecie, który mały słoń próbuje poznać i zrozumieć.

Ewelina Zielińska

Pomelo i wielka przygoda
tekst: Ramona Bădescu
ilustracje: Benjamin Chaud
tłumaczenie: Katarzyna Skalska
wiek 3+
Poznań 2021
format: 29,5 x 23,5
twarda oprawa
44 strony
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Zakamarki

150 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent