Sznurówka, ptak i ja. Recenzja książki

Sznurówka, ptak i ja to książka wydana przez Zakamarki. Z tego powodu spodziewałam się lektury typowo skandynawskiej, którą cenię za wrażliwość, bezkompromisowość i niebywałą umiejętność ukazywania świata oczami dziecka. Nie zawiodłam się.

Główną bohaterką książki jest Selma, która ma 8 (może 9) lat i spędza wakacje u dziadków. Już w pierwszym rozdziale dowiadujemy się, że Selma od nowego roku szkolnego znajdzie się w innej szkole, gdyż w poprzedniej nie umiała nawiązać z dziećmi bliskich relacji. Selma wie, że powinna mieć przyjaciół, ale z drugiej strony nie przeszkadza jej za bardzo to, że ich nie ma. W trakcie wakacji bohaterka pozna Sznurówkę, dziewczynkę, która wszystko zmieni. Od momentu pierwszego spotkania Selma będzie rozmyślać o przyjaźni ze Sznurówką i zabiegać o jej sympatię.

W wakacyjnych przygodach towarzyszy Selmie tajemniczy ptak, który żyje w niej i nikt go nie widzi.

Ten ptak dziobie ją w serce i ciągle na nią narzeka. Taka fantastyczna postać przyciąga uwagę młodego czytelnika, który może jeszcze nie wyczuwać prostej metafory. Dla rodzica ten ptak, będzie echem pretensji, które dziewczynka słyszy może od rodziców, może od nauczycieli, a może sama robi sobie wyrzuty z powodu tego, że nie jest tak wesołym i towarzyskim dzieckiem jak powinna?

Sznurówka, ptak i ja to idealna lektura na wakacje, która z jednej strony porusza wiele ważnych tematów, z drugiej opowiada o beztroskim czasie zabaw i leniuchowania. Ellen Karlsson stworzyła świetną obyczajową powieść, którą z powodzeniem mogą przeczytać także dorośli. Autorka w tak trafny sposób wchodzi w rolę dziecięcej bohaterki, że czytający rodzic wiele wyniesie z tej lektury, spojrzy inaczej na emocje i uczucia swojego dziecka. To dla mnie zawsze bardzo poruszające, trafić na dobrą powieść, która sprawia, że zaczynam identyfikować się z jej dziecięcym bohaterem.

Sznurówka, ptak i ja to mądra, prosta i przyjemna książka (nie tylko dla dziewczyn), którą warto podsunąć dzieciom w czasie wakacji. Ja i mój dziewięciolatek czekamy już na premierę kolejnych części przygód Selmy.

Ewelina Zielińska

Sznurówka, ptak i ja
tekst: Ellen Karlsson
ilustracje: Eva Lindström
wiek 6+
Poznań 2018
15,5 x 20,5 cm
twarda oprawa
120 stron
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Zakamarki
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Zobacz także