Pokój malucha, recenzja książeczki kontrastowej

Książeczka kontrastowa „Pokój malucha”
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Książeczki kontrastowe to od kilku lat hit wśród prezentów dla noworodków. Potrafią mieć postać kart, harmonijki lub klasycznej książki. Przedstawiają zwierzęta lub przedmioty, zawsze w czarno-białych kolorach, czasem z akcentem w innym intensywnym kolorze. Wśród propozycji dla tych, naprawdę najmłodszych, czytelników pojawiły się też książki od Kapitana Nauki.

Choć książeczki kontrastowe są niezwykle popularne i nikt nie wątpi w ich wpływ na rozwój dziecka, to na polskim rynku nie mamy wcale ogromu tytułów do wyboru. Szczególnie, gdy zawęzimy temat do książeczek najprostszych, które powinny składać się z konturu pojedynczego przedmiotu na karcie – białego na czarnym tle lub odwrotnie, okaże się, że są one tylko w kilku wydawnictwach.

Gdy sięgnęłam po tytuł Pokój malucha spodobała mi się ciekawa tematyka oraz niemała liczba kart.

Mamy w domu kilka książeczek kontrastowych różnych wydawnictw i ilustracje z „Pokoju malucha” bardzo rzadko pokrywały się z tymi w innych książkach. Wśród propozycji Kapitana Nauki znajdziemy kontury zabawek, pokojowych mebli, ubranek czy niemowlęcych akcesoriów.

Kto nie miał okazji testować na maluszku takich książek, ten może mieć wątpliwości czy z takim maleństwem „czytanie” ma sens.

Przede wszystkim książeczka kontrastowa ma na celu stymulowanie wzroku dziecka, które przez pierwsze tygodnie życia nie widzi zbyt wyraźnie. U naszego maluszka właśnie czarno-białe strony książeczki były tym, co (poza twarzami członków rodziny) potrafiło skupić jego wzrok. Książeczki kontrastowe są też świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Opowiadanie o przedmiotach ze stron książeczki wielu osobom ułatwia nawiązanie relacji z maleństwem. U nas książeczki kontrastowe były lubiane przez syna, nawet gdy ten miał ponad rok. Lubił je samodzielnie przeglądać i słuchać nazw przedmiotów z obrazków. To dzięki nim pojawiło się pierwsze „ko-ko” i „hau-hau”.

Książeczki kontrastowe to pozycja obowiązkowa w biblioteczce nowonarodzonego dziecka.

Pokój malucha jest pozycją zdecydowanie godną polecenia, pomysłową i solidnie wykonaną, która może wzbogacić czytelnicze pierwsze kroki maluszków w niejednej rodzinie.

Ewelina Zielińska

Pokój malucha
Wydawnictwo Edgard,
Warszawa 2018
Więcej informacji: www.KapitanNauka.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent