Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Plastelinowy alfabet. Recenzja

Plastelinowy-alfabet
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Zamysł Plastelinowego alfabetu to próba spełnienia odwiecznego marzenia ambitnych pedagogów – przekazywać dzieciom wiedzę w taki sposób, by te w ferworze zabawy nie zauważyły nawet, że się czegoś uczą. W tym przypadku rolę edukacyjnego szpinaku, który próbuje się przemycić pod postacią smacznego ciastka, odgrywa alfabet. Każda literka, niczym w „Ulicy Sezamkowej”, sponsoruje kolejną stronę, na której dzieci poznają tajniki tworzenia plastelinowych postaci. I tak na przykład literę B wprowadza rogaty baran, a DŻ misternie ulepiony słoik truskawkowego dżemu.

Autorka przedstawia po kolei poszczególne etapy tworzenia swoich zgrabnych figurek, w niektórych przypadkach jednak przeskok pomiędzy kolejnymi stadiami jest zbyt duży, by problemy z lepieniem nie dotknęły nie tyle samych dzieci, ile nawet tych spośród rodziców, którzy nie mogą się poszczycić specjalnymi zdolnościami plastycznymi.

Plastelinowym tworom autorki nie sposób odmówić wdzięku, a ich końcowy efekt zachęca do podjęcia własnych prób zmierzenia się z lepką i barwną materią.

Największy problem tej niewielkiej książki stanowi jednak grafika odgrywająca rolę tła dla ulepionych bohaterów pierwszego planu. Toporna i nieestetyczna, stworzona jakby na kursie Painta dla początkujących, zaburza całościowy odbiór książki, pod względem formalnym sytuując ją na poziomie wzbudzającego liczne kontrowersje darmowego „Elementarza”.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Dzieci należy traktować poważnie od początku do końca. Mam wrażenie, że w tym przypadku owa powaga zatrzymała się gdzieś w połowie drogi i dostrzegłszy nęcący skrót, podążyła dalej szlakiem taniej łatwizny.

Plastelinowy Alfabet
Małgorzata Knobloch
Wydanie drugie
48 stron, 200×200 mm
Wydawnictwo RM, 2015

262 ocen
4.99
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Katarzyna Pochmara-Balcer

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent