Rodziny patchworkowe to zjawisko, które dotyczy coraz większej liczby osób. Możemy stać się częścią takiej rodziny nie tylko rozwodząc się i wchodząc w nowy związek. W takiej rodzinie znajdują się przecież dzieci, wujkowie, ciocie, rodzeństwo, rodzice czy bliscy przyjaciele rozwiedzionych. W książce Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć znajdziecie wiele wskazówek, które mogą Wam pomóc w budowaniu więzi w tych skomplikowanych, patchworkowych relacjach.
Książka to rozmowa psychologa Wojciecha Eichelbergera, który sam jest częścią patchworkowej rodziny oraz dziennikarki Aliny Gutek, która jest w jednym związku od 36 lat. Rozmówcy już we wstępnie tłumaczą, że nie chcą w żaden sposób promować takiej formy rodziny, jednak rosnąca liczna rozwodów niesie za sobą ogromną ilość ludzi potrzebujących wsparcia.
Ta rozmowa, to lektura obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy rozwodzą się lub już się rozwiedli.
Pozwala ona na podjęcie próby zrozumienia motywów innych członków rodziny, poznanie historii innych osób w podobnej sytuacji i opinii eksperta. Forma rozmowy sprawia, że książkę czyta się przyjemnie i nawet osoby pośrednio związane z tematem, czyli bliscy osób rozwiedzionych, które zakładają nowe rodziny, mogą znaleźć w niej wiele cennych wskazówek.
Moją uwagę w trakcie lektury zwróciły dwie kwestie wielokrotnie poruszane przez autorów. Sprawiły one, że z przekonaniem i zainteresowaniem przeczytałam całą rozmowę, choć temat patchworkowej rodziny jest mi zupełnie obcy. Otóż, autorzy nieustannie zwracają uwagę na dojrzałość jaką muszą wykazać się zarówno rozwiedzeni, jak i ich nowi partnerzy, i jaką wartością mogą być nawiązane przez nich ciepłe i szczere relacje. Jednak najistotniejszą kwestią jest zgodne twierdzenie, że to dzieci są najważniejsze. W wypadku rozwodu dobro dzieci jest wartością priorytetową i obowiązkiem wszystkich uczestniczących w ich życiu dorosłych jest wspieranie ich w zaistniałej sytuacji.
Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć to rozmowa, która wielu osobom może pomóc zdefiniować swoje problemy i potrzeby.
Warto, by przeczytał ją każdy, kto jest elementem takiej patchworkowej kompozycji, ale nie znudzi też tych, którzy żyją w szczęśliwych tradycyjnych rodzinach, a interesują się tematyką psychologiczną.
Ewelina Zielińska
Patchworkowe rodziny
Data premiery książki: 8 listopada 2017 r.
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 145 x 210 mm
Liczba stron: ok. 240
Więcej informacji o książce www.ksiegarnia.zwierciadlo.pl