Niedoparki na zawsze. Recenzja książki

Niedoparki na zawsze okładka
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Wreszcie jest! Zwieńczenie kultowej czeskiej serii dla dzieci dotarło do Polski. Czytaliście już Niedoparki na zawsze? Życie ludzkie pełne jest niespodziewanych niespodzianek i tajemniczych tajemnic. Wiele z nich na zawsze pozostanie nierozwiązanych i nigdy nie dowiemy się, kto wypił ostatnią kroplę mleka do kawy, kto wykończył rolkę papieru toaletowego i nie zawiesił nowej, oraz gdzie tajemniczo wsiąka pół wypłaty zaraz po dziesiątym. Na szczęście dzięki naszym Czeskim braciom nie dręczy nas już dłużej nieświadomość, gdzie giną skarpetki do pary. Możemy już z czystym sercem wyrzucić siatkę pojedynczych skarpet trzymanych z nadzieją na odnalezienie zguby. Nie odnajdą się. Niedoparki zeżarły.

Na pewno macie w domu jakąś rodzinkę Niedoparków, zagnieżdżoną w ścianie gdzieś za tapetą.

Niestety, te sprytne maluchy dla ludzkich oczu są jedynie rozmazaną smugą, musicie więc uwierzyć na słowo, że wyglądają trochę jak pacynki uszyte ze skarpetek. Tak jak ludzie są Niedoparki złe i dobre, wesołe i melancholijne, sympatyczne i lekko irytujące.  I tak jak ludzie mają swoje problemy ale też przezywają porywające przygody. A ich smakołykiem są skarpety, oczywiście. Najlepiej sto procent bawełny. No i zawsze zjadają tylko jedną z pary.

Niedoparki odkrył i opisał Pavel Srut.

W pierwszej części serii poznaliśmy wesołka Hihlika i jego rodzinę: kuzynów rozrabiaków i mądrego dziadka a także niedoparkowych złoczyńców. W drugiej części Hihlik wyruszył do Afryki na poszukiwanie rodziców, a i w Pradze wiele się działo. Trzecia część, czyli Niedoparki na zawsze zabiera nas z powrotem do stolicy Czech. Wracamy razem ze znanymi nam dobrze bohaterami by wpaść w sam środek kolejnej przygody. Oto bowiem okazuje się, że wszystkie czeskie skarpety są w niebezpieczeństwie. Czyhają na nie Rozpruwacze. Zgadnijcie, jak niecne mają plany? No właśnie, żadna skarpetka nie może się przy nich czuć bezpiecznie. Do tego jeszcze niedoparkowy zawadiaka,Kudła Dederon czai się na swoje dawne miejsce na czele gangu. No i kolejna awantura gotowa.

Cykl o Niedoparkach zyskał już w Czechach status kultowego. 

Na jego podstawie powstał animowany film 3D. Skąd ten szał na przygody małych zjadaczy skarpetek? Dzieciaki porwie akcja, bynajmniej nie w tempie dziecięcych opowiastek. Raczej pędząca jak w rasowym dorosłym thrillerze. Zabierze w miejsca, gdzie bajki nieczęsto się toczą, na przykład na cmentarz czy do … poprawczaka. Dorośli zaś docenią absurdalny czeski humor i wielowarstwowość powieści. Ale spokojnie, to przede wszystkim wyborna rozrywka poruszająca ważne kwestie i stawiająca mądre pytania.

Kasia Krzysztofik, autorka bloga www.dziulkacrew.pl

Niedoparki na zawsze
Autor: Pavel Šrut
Ilustracje: Galina Miklínová
Tytuł oryginału: Lichožrouti navždy
Przekład: Julia Różewicz
Liczba stron: 232
Oprawa: twarda
Wydanie: pierwsze, Wrocław 2016,
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Afera

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent