Nie tylko Reksio

Nie-tylko-Reksio
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

NIE TYLKO REKSIO to niekomercyjny przegląd polskiego filmu animowanego. Na przedsięwzięcie składają się projekcje zorganizowane w 9 miastach województwa śląskiego (Katowice, Gliwice, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Cieszyn, Częstochowa, Gliwice, Chorzów). W każdym z nich odbywać się będzie trzydniowy przegląd składający się z 9 bloków filmowych, w tym trzech bloków
dla dzieci. Pozostałe prezentacje pokazują klasykę polskiej animacji oraz współczesne polskie animacje zarówno te profesjonalne, jak i niezależne.

– Są wśród nich produkcje zrealizowane metodą rysunkową, wycinankową, lalkową, plastelinową, technikami specjalnymi oraz najnowszymi, jak 2D i 3D mówi Tomek Szabelski, organizator imprezy. – Po raz pierwszy na tak szeroką skalę śląska publiczność będzie mogła poznać prawdziwe perły polskiej sztuki animowanej. W programie znalazły się wczesne filmy laureata Oscara, Zbigniewa Rybczyńskiego. Będzie można zobaczyć produkcje Waleriana Borowczyka, który w następnych latach dał się poznać jako autor wyrafinowanego artystycznie kina erotycznego. Będzie także duma młodej polskiej animacji czyli dzieła Tomasza Bagińskiego, którego sława już dawno przekroczyła granice naszego kraju – dodaje Szabelski.

Cykl Nie tylko Reksio to filmy najnowsze, ale i tytuły klasyczne, które przed laty kształtowały wysoką jakość polskiej sztuki animowanej. Są to filmy ze wszech miar odważne i jednocześnie głęboko zapadające w pamięć. Trudno bowiem zapomnieć historię miłosną ze „Zmiany warty” w której gorące uczucie doprowadza do… autentycznego pożaru, czy zaskakujący rozwój akcji z „Bankietu”. Autorzy pokazywanych filmów nie tylko eksperymentowali z formą, lecz także przekazywali głębsze treści. Stąd też polska szkoła animatorów nazywana jest filozofującą.

Specjalne bloki w programie przeglądu poświęcono animacjom ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz produkcjom niezależnym. – W przypadku SFR chcemy pokazać, że powstające w bielskim studio filmy to nie tylko produkcje z Reksiem, Bolkiem i Lolkiem, lecz także wiele wartościowych produkcji dla dorosłych – mówi Tomek Szabelski.

Program przeglądu pogrupowany jest w bloki tematyczne składające się z kilku do kilkunastu filmów animowanych (w zależności od czasu trwania pojedynczego utworu). Łączny czas trwania wszystkich filmów w cyklu wynosi ok. 90 min. Każdego dnia przeglądu będą prezentowane trzy bloki tematyczne.

Terminy projekcji:
Kinoteatr Rialto, Katowice: 17-19 X
Kino Andromeda, Tychy: 21-23.X
Kino Panorama, Chorzów: 24-26 X.
Kino Amok – Gliwice: 7-9 XI.
Kino Kadr, Dąbrowa Górnicza: 12 -14 XI
Kino Piast, Cieszyn: 17-19 XI
Ośrodek Kultury Filmowej, Częstochowa: 21-23 XI
Kino Janosik, Żywiec: 25-17 XI
Kino Patria, Ruda Śląska: 28 – 30 XI

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
ZOBACZ TAKŻE:film