Na tropie tajemnicy – recenzja książki Tarapaty Marty Karwowskiej i Katarzyny Rygiel
UD

Na tropie tajemnicy – recenzja książki Tarapaty Marty Karwowskiej i Katarzyny Rygiel

Tarapaty recenzja książki dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Każdy z nas choć raz w życiu wpadł w poważne tarapaty. Na szczęście zwykle wystarczyła interwencja dorosłych i trochę szczęścia, by znaleźć wyjście z sytuacji. Jednak co, jeśli na pomoc rodziców nie można liczyć, a nieszczęścia zaczynają chodzić nie parami a całym stadem? No właśnie, to pytanie dla bohaterów książki Katarzyny Rygiel Tarapaty.

Lenartowicza 24 to adres starej kamienicy, którą zamieszkują przeróżne osobowości – Olek, którego drugie imię powinno brzmieć „Pan Kłopot”, młoda niania Agata, chłodna i burkliwa ciotka Maria, córka znanych warszawskich architektów, a także Pulpet, zwariowany pies gotowy zawsze stanąć w obronie swoich przyjaciół. Właśnie tam, z powodu niedopatrzenia, trafia na wakacje Julka, samotna jedenastolatka niewierząca w siłę przyjaźni.

Bohaterowie prowadzą spokojne życie skupieni na własnych zajęciach do czasu kradzieży drogocennych planów. Policja pozostaje bezsilna. Zdaje się, że rozwiązać zagadkę mogą jedynie dzieci, podążające tropem papierków po ananasowych cukierkach. Jednak jak zakończy się śledztwo wyjaśni się dopiero na ostatnich kartach książki.

Tarapaty to lektura powstała na podstawie scenariusza filmu Marty Karwowskiej „Tarapaty”. Powieść adresowana jest do dzieci w wieku szkolnym, ale z pewnością jej przesłanie i sposób narracji spodobają się również starszym czytelnikom. Powiedzenie „wartka akcja” harmonizuje z treścią doskonale, ponieważ napięcie trzyma czytelnika od pierwszej strony, nie pozwalając odłożyć książki na półkę. Słowa uznania należą się również za kreację niesztampowych bohaterów, którzy stopniowo zmieniają swoje zachowanie, niejednokrotnie zaskakując.

W gruntownie przemyślanych Tarapatach znalazło się miejsce na sekrety, strach, przygodę, a przede wszystkim przyjaźń i zdolność wybaczania, dlatego z czystym sumieniem przy jej ocenie należy wystawić szóstkę.

Nie czekajcie długo i razem z mieszkańcami ulicy Lenartowicza poszukajcie złodziei.

Eliza Idczak

Tarapaty
Marta Karwowska, Katarzyna Rygiel
Data premiery: 2017-09-13
Ilość stron: 312
Okładka twarda
Wydawnictwo: Agora

291 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent