MiastoDzieci.pl instytucją kulturo-twórczą

MiastoDzieci
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

Służy codziennie aktualizowaną bazą informacji o wydarzeniach kulturalnych dla dzieci, zajęciach pozalekcyjnych, akcjach społecznych na rzecz dzieci i całych rodzin. Podpowiada jak wspólnie, rodzinnie spędzać czas wolny, czy święta, jak kultywować tradycje i równocześnie podążać za najnowszymi trendami. Patronuje dobrym książkom, filmom, spektaklom, wystawom, akcjom i koncertom. Gromadzi wokół siebie społeczność rodziców, nauczycieli i pedagogów, dla których krzewienie kultury, mądre wychowanie i szczęśliwy rozwój dziecka jest pierwszoplanowym celem w życiu.
Książkowe Pogotowie Ratunkowe to akcja ogólnopolska, która ma na celu zgromadzenie w jednym, łatwo dostępnym miejscu informacji na temat książek dla dzieci poruszających tzw. trudne tematy, a co za tym idzie służyć podpowiedzią (rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, bibliotekarzom, czy terapeutom), gdzie i jakich książek szukać pracując z dzieckiem, które przeżywa kryzys, rozterkę, smutek z powodu problemów, jakie stawia mu życie, problemów czasami zbyt ciężkich do udźwignięcia samemu. W ramach akcji – będziemy PRZYZNAWAĆ certyfikaty dobrym książkom poruszającym trudne tematy (oznaczenia książek logiem akcji)

Cyklicznie odbywają się spotkania kobiet działających na rzecz kultury dla dzieci – wręczałyśmy dyplomy KOBIETA AKTYWNA… szykujemy kolejne spotkania w licznym gronie (ok. 80 kobiet aktywnie tworzących kulturę) będziemy wręczać dyplomy najlepszym, prężnie działającym instytucjom kulturalnym dla dzieci.
Współorganizujemy akcje społeczne.

Patronujemy niezliczonym AKCJOM, KSIĄŻKOM,. FILMOM, GROM PLANSZOWYM, KONCERTOM, SPEKTAKLOM

Wspieramy „przedrukami” działania młodych ludzi na rzecz kultury – np. cykl artykułów pisma dziecięco-młodzieżowego – ZA KURTYNĄ – pismo prowadzone było przez dzieci współpracujące z Teatrem Lalka w Warszawie podczas Festiwalu Teatralnego – Warszawskiego Pałacu Teatralnego., którego byliśmy patronem.

Piszemy artykuły na temat słuchowisk dla dzieci, wywiady z reżyserami słuchowisk dla dzieci  – zachęcając do ich reaktywacji… Po naszych artykułach – na nowo zagościły słuchowiska w radio!

ZOSTALIŚMY WYRÓŻNIENI – niebawem (początek roku 2009 ) ukaże się publikacja na temat najlepszych miejsc/organizacji kulturalnych dla dzieci – publikacja powstaje w ramach konkursu Made in Mazovia organizowanego przez Fundację Akademie Młodych – publikacja ma za zadanie pokazać Polonii najlepsze instytucje na Mazowszu.

Jesteśmy partnerami wielu akcji KULTURALNYCH! np. Czytam Po Polsku organizowanej w Irlandii i Anglii.

ORGANIZUJEMY WIELKIE OGÓLNOPOLSKIE KONKURSY dla dzieci – wspierające ich twórczość artystyczną głównie plastyczną, ale również literacką! Cykliczny (co roku) na Obrazkowy list do Św. Mikołaja i inne np. Konkurs na Portret Misia konkursy z okazji Halloween, Andrzejek, konkursy na Dzień Dziecka, konkursy dotyczące dziecięcych marzeń

WSPÓŁORGANIZUJEMY FESTIWAL FILMOWY CINEMAGIC.PL między innymi organizując konkurs Magia w filmie

Proszę zwrócić uwagę, jaka jest ilość nagród w większości konkursów!

Propagujemy też ZABAWKI PRZYJAZNE DZIECIOM – nasza redaktor naczelna była członkiem jury Konkursu w Kielcach… Jej tekst na temat zabawek przyjaznych dzieciom znajdzie się w publikacji, albumie dotyczącym konkursu.

Jesteśmy nie tylko portalem propagującym kulturę, ale przede wszystkim wyjątkową i oryginalną instytucją kulturo-twórczą, mamy ogromny wpływ na rozwój kultury dla dzieci w Polsce, jesteśmy bardzo często inspiratorem działań kulturalnych dla dzieci, jaki i ich orędownikiem. Nasze  redaktorki to nie tylko mamy, to także zespół ekspertów życia kulturalnego polskich dzieci. Nasze redakcyjne mamy  mają wykształcenie polonistyczne, pedagogiczne, anglistyczne, menagerskie… Są z zawodu również pisarkami, artystkami, fotografkami…. Dodatkowo pracują w Fundacjach działających na rzecz dzieci i młodzieży.

Jesteśmy organizatorem Akcji ZABIERZ DYSLEKTYKA DO OPTYKA-OPTOMETRYSTY LUB
OKULISTY
mówiącą optodysleksji ako jedyni w Polsce piszemy o optodysleksji, akcja dotyczy problemów zdrowotnych dzieci szkolnych wpływających na naukę pisania i czytania.
Zaburzenia akomodacji wzroku i zaburzenia widzenia obuocznego są na ogromną skale mylone z dysleksją. Nieświadome niczego dzieci „walczą z wiatrakami” starając się nauczyć dobrze czytać i pisać.. nie wiedząc, że za ich kłopoty odpowiedzialne sa problemy z mięśniami oka. Problemy te, są łatwe i w miarę mało kosztowne do usunięcia – pod opieką specjalistów. Dzięki naszej akcji na Uczelniach kształcących optometrystów zwrócono większą uwagę na dzieci. Psychologowie, pedagodzy, nauczyciele znając problem sa w stanie rozpoznać zaburzenia i pomóc dzieciom mającym problemy z nauką. Rzesze dzieci odzyskują wiarę w siebie.

Dzielnie walczyliśmy w minionym roku z wstydliwą plaga polskich szkół – WSZAWICĄ (pisało o nas np. czasopismo dla kobiet Olivia). Propagujemy ZDROWIE, służymy wsparciem i radami CAŁEJ RODZINIE

Zachęcamy do rodzinnego wspólnego spędzania czasu wolnego, służymy podpowiedziami, propozycjami ZABAW (ARTYSTYCZNYCH, KULINARNYCH, RUCHOWYCH) i POMYSŁAMI NA IMPREZY DLA DZIECI

Jednym słowem (zdaniem) Rok 2008 uważamy za niezwykle twórczy, pełen działań! Minął nam niezwykle pracowicie. Wiele się działo w Mieście Dzieci na rzecz szeroko pojętej kultury dla dzieci. Trzymajcie za nas kciuki w roku 2009! I wspierajcie jak zawsze.! Bez Waszego Drodzy Czytelnicy zainteresowania i zaangażowania nie zbierzemy plonów z poletka jakim jest kultura dla dzieci.Dziękujemy Wam za słowa sympatii, uznania, aktywne czytelnictwo i zachętę byśmy pochwalili się swoją pracą.

Szczęśliwego, pełnego wspaniałych doznań kulturalnych i dziecięcej, szczerej radości 2009 Roku!

Autor tekstu : Redakcja MiastaDzieci.pl małe podsumowanie na koniec roku 2008