📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Ciąża to czas ogromnych zmian – zarówno emocjonalnych, jak i fizjologicznych. Organizm przyszłej mamy pracuje intensywniej, aby wspierać rozwój nowego życia. W tym okresie rośnie zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych – w tym na magnez. Zastanawiasz się, czy potrzebujesz leku? Nie wiesz, czym się kierować? Jaki magnez dla kobiet w ciąży będzie odpowiedni? Magnez w ciąży – omawiamy ten temat od A do Z. 

Magnez w ciąży – dlaczego organizm przyszłej mamy potrzebuje go więcej?

Magnez bierze udział w setkach reakcji metabolicznych, wspiera układ nerwowy i odpornościowy [1]. Szczególnego znaczenia nabiera w ciąży. Odpowiedni poziom magnezu w czasie ciąży ma istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu oraz zdrowia dziecka po porodzie [2]. Wspiera m.in. formowanie się układu kostnego dziecka, wspomaga produkcję białek czy tworzenie się DNA [2].

W czasie ciąży zapotrzebowanie na magnez znacząco rośnie, dlatego może dojść do jego niedoboru. Taki stan może objawiać się m.in. nadciśnieniem ciążowym, mimowolnymi skurczami mięśni, drżeniem czy ogólnym osłabieniem [2]. Istnieje nawet ryzyko przedwczesnego porodu [2]. Aby tego uniknąć, warto monitorować swoje samopoczucie, kontrolować poziom magnezu i – jeśli to konieczne – skonsultować się z lekarzem, aby ustalić najlepsze metody leczenia.

Zapotrzebowanie na magnez w ciąży

Ile wynosi zapotrzebowanie na magnez w ciąży? To zależy m.in. od wieku przyszłej mamy. Jeśli masz mniej niż 19 lat, Twoje dzienne zapotrzebowanie wynosi 400 mg. Po ukończeniu 19. roku życia potrzebujesz mniej magnezu – 360 mg dziennie [3].

Jeśli karmisz piersią, Twoje zapotrzebowanie również zależy od wieku i wynosi odpowiednio: 360 mg/dzień i 320 mg/dzień [3].

Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na różne pierwiastki i witaminy jest kwestią indywidualną – wpływ na to może mieć nie tylko wiek oraz etap ciąży, ale także tryb życia oraz różnego rodzaju dolegliwości.

Naturalne źródła magnezu – jakie są najlepsze w ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy dostarczasz sobie i dziecku odpowiednią ilość magnezu, w pierwszej kolejności przyjrzyj się swojej diecie. Wśród produktów bogatych w magnez znajdują się m.in. zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, pełnoziarniste zboża oraz wybrane nasiona – na przykład chia czy pestki dyni. Cennym źródłem tego pierwiastka są również rośliny strączkowe, w tym groch i fasola [3].

Magne B6 w ciąży?

Jeśli obserwujesz u siebie objawy niedoboru – takie jak nudności, osłabienie, zmęczenie i skurcze mięśni [4] – a poziom magnezu w Twoim organizmie odbiega od normy, konieczne może być rozpoczęcie leczenia. Jaki magnez w ciąży będzie najlepszy? Na rynku dostępnych jest wiele dedykowanych leków, np.Magne B6Dlaczego warto przyjmować magnez w towarzystwie witaminy B6? Połączenie magnezu oraz witaminy B6 zwiększa wchłanialność magnezu nawet o 20-40% [5].

Dbaj o siebie – nawet drobna zmiana, taka jak włączenie do diety produktów bogatych w magnez, może pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie w ciąży. Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym – on najlepiej podpowie, co będzie dla Ciebie bezpieczne.

 

Źródła:

[1] Harvard Health. ‘Magnesium’. Accessed 5 May 2025. Available from: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/magnesium/

[2] National Institute of Health. ‘Magnesium supplementation in pregnancy’. Published 2 April 2014. Accessed 22 March 2023. DOI: 10.1002/14651858.CD000937.pub2

Samodzielne Rodzicielstwo

Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

[3] National Institute of Health. ‘Treatment with magnesium in pregnancy’. Published 10 December 2015. Accessed 5 May 2025. DOI: 10.3934/publichealth.2015.4.804

[4] MedlinePlus. ‘Magnesium Citrate’. Last updated 15 March 2019. Accessed 5 May 2025. Available from: https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a619019.html

[5] Woroń J. Preparaty magnezu w profilaktyce i terapii – jak dokonać racjonalnego wyboru. Terapia 2012; 12(282); 20-23.

MAT-PL-2501055

MAGNE B6®, tabletki powlekane, 48 mg jonów magnezu w postaci magnezu mleczanu i 5 mg witaminy B6. Wskazania: niedobór magnezu. Występowanie tych objawów może wskazywać na niedobór magnezu: nerwowość, drażliwość, wahania nastroju, łagodny lęk, niepokój, przejściowe uczucie zmęczenia, ospałość, zaburzenia snu w niewielkim nasileniu; objawy lęku, takie jak kurcze przewodu pokarmowego lub kołatanie serca (bez zaburzeń serca); kurcze mięśni, mrowienie, drganie powiek. Uzupełnienie magnezu może złagodzić te objawy. W przypadku braku poprawy po miesiącu stosowania leku, kontynuowanie leczenia nie jest zalecane.

Podmiot odpowiedzialny: Opella Healthcare Poland Sp. z o.o. grupa Sanofi

{ChPL 04/2024}

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Artykuł sponsorowany

804 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent