Kolejna wizyta u Pożyczalskich – recenzja audiobooka Pożyczalscy
UD

Kolejna wizyta u Pożyczalskich – recenzja audiobooka Pożyczalscy

POżyczalscy audiobook recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
W ostatnich latach obok papierowych książek i ebooków stanęły audiobooki, interesująca alternatywa dla osób zapracowanych, czy dla słuchowców, którzy najefektywniej uczą się poprzez wrażenia audytywne. Duży plus audiobooków to również styl narracji lektora, który potrafi pobudzić wyobraźnię i wciągnąć w słuchaną historię. Powiększa się również oferta dla dzieci. Od niedawna, na sklepowych półkach znajdziemy tam formę audio bestsellerowej serii dla najmłodszych, która w wersji papierowej wpływa na wyobraźnię młodych czytelników od 1952 roku. Mowa oczywiście o Pożyczalskich angielskiej autorki Mary Norton.

Dawno temu, w pewnym angielskim domu, pod podłogą mieszkały malutkie istoty – mama, tata i córka. Nazywali się Pożyczalskimi, ponieważ pożyczali od ludzi drobne przedmioty niezbędne do życia. Żywili się resztkami, które spadały ze stołów ludzi i starali się nie pokazywać gospodarzom mieszkającym nad podłogą. Ich życie toczyło się według ustalonego rytmu, wokół codziennych obowiązków. Niespodziewanie jednak wywróciło się do góry nogami. Wszystko przez nastoletnią Ariettę, ciekawą świata Pożyczalską, która marzyła o poznaniu specyfiki ludzkiego życia. Jej pierwsza przygoda poza ścianami małego mieszkanka pod podłogą skończyła się poznaniem ludzkiego chłopca, co doprowadziło do niemałego zamieszania i odmieniło życie całej rodziny Pożyczalskich na zawsze. W jaki sposób? Tego dowiecie się już z treści książki do słuchania.

Bohaterom audiobooka Pożyczalscy, czyli dźwiękowej wersji Kłopotów rodu Pożyczalskich, głosu użyczyła Edyta Jungowska, która doskonale oddała każdy szczegół, osobowość postaci i zwroty akcji, tworząc świat pełen emocji. Aktorka bez zarzutu moduluje głosem, bawi się tekstem i przybliża słuchaczom ciekawy świat gromadki małych istot. Atrakcyjności i barw dodaje też, obok nietuzinkowego, spokojnego głosu Jungowskiej, idealnie pasującego do literatury dziecięcej, dyskretna oprawa muzyczna. Wszystko to sprawia, że audiobook jest bogatszy niż jego papierowa wersja, a ponad 6 godzin świetnej zabawy mija szybciej niż można by przypuszczać.

Warto dodać, że audiobook powstał we współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry, odpowiedzialnego za publikację papierowej wersji serii Mary Norton. Miłośnicy książki będą więc zachwyceni, ponieważ na pudełku płyty również znajdą się nastrojowe ilustracje wykonane przez Emilię Dziubak. Dodatkowo, wersja audio doczekała się nowego tłumaczenia. Maciejka Mazan przełożyła treść w nieco inny sposób niż ten znany z papierowych wersji. I tak, zamiast taty Strączka mamy Grośka, a Dominika, mama Pożyczalska, została nazwana Domilią. Poza tym Pożyczalscy nie tracą na swoim ponadczasowym charakterze. Wręcz przeciwnie, w wersji audio nawet sporo zyskują…

Podsumowując, nowa, dźwiękowa wersja bestsellerowej serii Pożyczalskich wydawnictwa Jung-off-ska to urzekająca wykonaniem publikacja, którą z zaangażowaniem poznają wszystkie dzieci potrafiące już skupić się na usłyszanych treściach. Gwarantuję, że interpretacji Jungowskiej można zawierzyć całkowicie, na przykład podczas wakacyjnej podróży… Czas minie o wiele szybciej, a po sześciu godzinach dzieci będą prosić o kolejne części przygód małych istot.

Eliza Idczak
Pożyczalscy recenzja audiobooka
Pożyczalscy
czyta: Edyta Jungowska
tłumaczenie: Maciejka Mazan
reżyseria: Rafał Sabara
ilustracje: Emilia Dziubak
projekt okładki: Jan Wawrynkiewicz
wydawnictwo: Jung-Off-Ska sp. z o.o. sp.k.
Wydane we współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry, wydawcą serii książek o rodzinie Pożyczalskich
nagrano w Studio Sonica
czas: 6 godzin

706 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent