📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Zawsze byłam miłośniczką słuchowisk, z nostalgią wspominam dzieciństwo i niemal do cna zdarte kasety z bajkami-grajkami, w których  występowali niezrównani aktorzy:  Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Władysław Hańcza czy Jan Kobuszewski. Można w nich było odnaleźć wspaniały bajkowy świat, odmalowany słowem, muzyką  i efektami specjalnymi. Tak, tak,  efekty specjalne też były! 

Mam wrażenie, że teraz rolę słuchowisk nieco przejęły audiobooki, a zwolennicy nowoczesnych rozwiązań wybierają głosową wersję ulubionych książek. Przecież nasze dzieci to pokolenie cyfrowe, zatem należy  to wykorzystać i podsuwać im wartościowe materiały – wszak od dawna wiadomo, że słuchanie rozwija mózg i pozwala na tworzenie własnego obrazu świata opowieści. A może właśnie dlatego warto powrócić do słuchowisk? To jednak jest wyjątkowo skuteczna forma przekazu, a w naszych czasach – dzięki rozwojowi technologii –  takich bajek w wersji audio można słuchać wszędzie, choćby w domu, w samochodzie w drodze do szkoły i przedszkola, na wycieczce czy na plaży.

I  tutaj naprzeciw wychodzą nam „Klimatyczne bajki”. Nawiasem mówiąc, słuchowiska mają bardzo trafny tytuł, nawiązujący zarówno do ich tematyki (o tym zaraz), jak i nastroju, jaki wprowadzają, bowiem działają na wyobraźnię i emocje słuchaczy.  

„Klimatyczne bajki” są cyklem sześciu słuchowisk, wprowadzających dzieci w świat ekologii i świadomej troski o  naszą planetę. Ich głównymi bohaterami jest rodzina Zieleniewskich –  6-letnia Ela, jej starszy brat Aleks oraz ich rodzice.

Kina i Yuk

Od razu warto zaznaczyć, że rodzice są bardzo zaangażowani w wychowanie dzieci, spędzają z pociechami sporo czasu, wpajając im zasady, jak mądrze i ekologicznie żyć, że warto dbać o świat, który ich otacza. Te wartości są przekazywane całkiem naturalnie podczas zabawy, wycieczek, podróży czy całkiem codziennych sytuacji.

Bardzo ciekawą koncepcją jest opracowanie rodzinnego planu ekologicznego – to pomysł, z którego każdy może skorzystać, który pozwoli dzieciom stać się bardziej wyczulonymi na kwestie dbania o środowisko naturalne. Zatem, co my tu mamy? Na początek historię o tym, jak ważne jest czyste powietrze i czym jest smog.  Jednak znajdziecie też odpowiedzi na wiele innych eko-pytań. Czy ubrania mogą zyskać drugie życie? Jak gotować bez marnowania jedzenia? Czy brak prądu może być pretekstem do tego, by wybrać się na nocny biwak w…  domowej dżungli?  Jak ważna w naszym życiu jest woda i dlaczego powinniśmy ją oszczędzać? Jak podróżować w sposób przyjazny środowisku?

Jak widać, przygody Eli i Aleksa zwracają uwagę słuchaczy na wiele istotnych kwestii, choćby tego, że woda jest zasobem, który może się skończyć, albo jak oszczędzać prąd. Dzięki tej wiedzy łatwiej będzie dokonywać właściwych wyborów i prowadzić taki tryb życia, który nie szkodzi naszej planecie.

A to wszystko podane jest z dużą dawką humoru i ciepła. Wszystkie historyjki wciągają od samego początku, dziecko z przyjemnością śledzi perypetie  bohaterów, którzy równie dobrze mogliby być jego kolegami. Słuchanie „Klimatycznych bajek” łączy przyjemne z pożytecznym, zabawę z nauką w sposób nieszablonowy. Dzięki słuchowiskom również  rodzice znajdą inspirację do zabaw i rozmów z dziećmi o tym, co istotne, co dotyczy nas samych i przyszłych pokoleń. Dorośli przypomną sobie, że dzieciom do szczęścia nie potrzeba wyszukanych gadżetów i zabawek, wystarczy niekiedy prosta zabawa oraz zainteresowanie i bliskość rodzica..

Klimatyczne bajki – jak być eko? Recenzja słuchowisk dla dzieci

„Klimatyczne bajki” stworzyła Katarzyna Ogonowska, natomiast w bohaterów wcielili się aktorzy znani wszystkim wielbicielom polskiego dubbingu. Elą i jej mamą jest Marta Wierzbicka – głos Alicji w cyklu „Alicja w Krainie Czarów”, zaś Aleksem i jego tatą Jarosław Boberek –  kultowy już król Julian z „Pingwinów z Madagaskaru”, dla mnie przemistrz, który oczywiście i w tych rolach się sprawdził.

Zatem zapraszam do świata rodzinki Zieleniewskich! Gorąco zachęcam dzieci i rodziców!

Wszystkie odcinki serii są publikowane na stronie www.klimatyczne-bajki.pl i platformach streamingowych. Inicjatorem projektu jest marka Electrolux. Cała seria „Klimatycznych bajek” dostępna jest także w serwisie streamingowym Bliżej Przedszkola „Moja płytoteka”, z konspektami zajęć dla przedszkolaków, do realizacji zarówno w przedszkolu, jak i w domu.

719 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent