Kajtek nie umie fruwać. Historia małego miłośnika książek. Recenzja

Kjtek nie umie fruwać recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Kajtek nie umie fruwać. Historia małego miłośnika książek to klasyczna, bogato ilustrowana historia o inności. Moim zdaniem takich lektur w biblioteczce malucha nigdy za wiele, szczególnie, gdy są pełne humoru, ciepła i wielkich przygód.

„Kajtek jest szpaczkiem – tak rozpoczyna się ta opowieść. Szpaczek ów ma bardzo liczną rodzinę i we wczesnym dzieciństwie, gdy inni odkrywali robaki, trawę i błoto, on odkrył książki. Oczywiście, czytanie jest czynnością cudowną i pożyteczną. Niestety, nasz bohater tak się zaczytał, że zapomniał nauczyć się latać. Gdy rodzina odlatywała do ciepłych krajów, Kajtek mógł tylko zapłakać…

Ale opowieść nie może tak się skończyć! Okaże się, że rodzinne więzi są silniejsze niż uprzedzenia, książkowa wiedza może uratować życie, a radosne podskoki doprowadzić do przełomu.

Szpaczek Kajtek to bohater znany dzieciom na całym świecie.

Jego urok tkwi w tym, że autorka nie podaje gotowych przepisów na rozwiązanie problemów i nie prawi morałów. Choć szpaczek ostatecznie nauczył się latać, to zdążył zapłakać patrząc na odlatującą rodzinę. Z kolei inne szpaki nie poradziłyby sobie z przeszkodami jakie spotkały w drodze na południe, gdyby nie książkowe mądrości Kajtka. Jesteśmy różni, i gdy jesteśmy sobie życzliwi i bliscy, wspólnie pokonamy wiele trudności.

Całostronicowe, klasyczne ilustracje na grubym matowym papierze i świetnie rozplanowany tekst sprawiają, że książkę czyta się z przyjemnością. To idealna lektura „na dobranoc” dla przedszkolaków, ale poruszony w niej problem inności i przyjaźni zainteresuje również dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zaczynają przygodę z samodzielnym czytaniem.

W kolejnej przygodzie Kajtek założy okulary i znów stanie się obiektem drwin. My już wiemy, że mały szpaczek poradzi sobie i z tym problemem. Pierwsza opowieść spodobała nam się na tyle, że musieliśmy sięgnąć po kolejną część przygód.

Ewelina Zielińska

Kajtek nie umie fruwać! Historia małego miłośnika książek
Jennifer Berne
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Janusz Kokoszewski, Dorota Koman
Ilustracje: Keith Bendis
Data wydania: 19.10.2017
Format: 259mm x 260mm
Liczba stron: 32
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Prószyński i S-ka

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent