Wychowanie i edukacja


Zwyczaje jeży
Ochrona środowiska

Kolczasty owadożerca. Ciekawostki i jeżach

Jeż jest najlepszym naturalnym sprzymierzeńcem leśników w walce z groźnymi owadami i obok dzika najlepiej wspiera służby leśne na terenach, gdzie mamy do czynienia z najbardziej zagrożonymi drzewostanami. Gdzie można spotkać jeża? Czym żywi się jeż? I czy zapada w sen zimowy? Sprawdźcie!

Po co dzieciom baśnie. Czy czytać dziecku baśnie
Wychowanie i edukacja

Czytajmy baśnie!

Rola baśni w rozwoju naszego dziecka.

Baśń, sprawiając dziecku przyjemność, dostarcza mu objaśnień dotyczących jego psychiki i wspiera rozwój dziecięcej osobowości. Przekazuje ona swój sens na tak wielu poziomach i wzbogaca życie dziecka na tyle sposobów, że żadna książka nie jest w stanie zdać z tego w pełni sprawy.

wyprawka szkolna
Wychowanie i edukacja

Dziecko idzie do szkoły – jak się przygotować?

Dla wielu z nas rozpoczęła się bieganina za wyprawką szkolną dla naszej pociechy. Szczególnie rodzice pierwszaków przejęci są swoją rolą, bardziej może niż dzieci pragną, aby przed pierwszym dzwonkiem wszystko było zapięte na ostatni guzik. Większość szkół jeszcze w czerwcu zaznajamiała rodziców z listą rzeczy potrzebnych w pierwszej klasie.   Jakich przyborów szkolnych będzie potrzebowało […]

Mrówki i ich zwyczaje
Ochrona środowiska

Mądrość mrówek

Kto jest największym wrogiem mrówek i ile lat może żyć mrówka? Ile śpią mrówki i jakie są duże? Przeczytajcie garść ciekawostek o życiu mrówek.

Joga dla dzieci zajęcia
Wychowanie i edukacja

Joga dla dzieci

Wśród wielu ofert na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci coraz częściej pojawia się joga. Joga dla dzieci?! Czy to kolejna próba drenażu naszych kieszeni bazująca na chwilowej modzie, a jeszcze bardziej na snobistycznych ambicjach na to, co wschodnie, egzotyczne i nie całkiem zrozumiałe?

Czy dzieciak nie powinien po prostu kopać piłki?

czas do szkoły
Wychowanie i edukacja

Jak uczą się dotykowcy? Jak pomóc kinestetykowi w nauce?

Nasz dumny przedszkolak otrzymał dyplom ukończenia przedszkola, cieszy się wakacjami, a we wrześniu? Nowy etap życia – szkoła!   Czy będzie dobrym uczniem? Czy polubi naukę? Jeśli widzisz, że Twoje dziecko nie potrafi usiedzieć bez ruchu dłużej niż dwadzieścia minut, to może nie raz usłyszysz, że to „nadpobudliwe”, „niesforne”, i „niegrzeczne” dziecko. Dzieci obdarzane tymi […]

Węgorz ciekawostki
Ochrona środowiska

Ryba w lesie

Czy w polskich lasach można spotkać rybę, która wędruje po mokrej od rosy trawie lub mchu i na dodatek oddycha powietrzem atmosferycznym? Brzmi to fantastycznie i irracjonalnie. A jednak…

Artterapia terapia przez ekspresję i muzykę
Wychowanie i edukacja

Arteterapia terapia przez sztukę

Artterapia lub arteterapia – z pewnością spotkaliście się już z takimi określeniami.

Być może zastanawialiście się, czy to kolejna szybkoprzemijająca moda? Czy może jednak wartościowy program?

Ponieważ budzi ona zainteresowanie nie tylko psychologów postanowiliśmy odpowiedzieć na kilka pytań z nią związanych.

Np.: Dla kogo jest artterapia? Czy warto w niej uczestniczyć? Jakie ma zadanie?

Język angielski dla dzieci
Wychowanie i edukacja

Jak zrobić z dziecka poliglotę

Pragniesz, by twoja latorośl biegle władała obcymi językami? Znajdź sposób na połączenie zabawy z nauką, a efekty przejdą twoje oczekiwania. Warto zadbać, by dziecko uczyło się języków obcych i to od najmłodszych lat. Umiejętność porozumiewania się z cudzoziemcami nie tylko ułatwia życie. Bez biegłej znajomości przynajmniej dwu języków obcych nie ma dziś mowy o osiągnięciu dobrej pozycji zawodowej.

Sen zimowy zwierząt
Ochrona środowiska

Zimowe śpiochy. Ciekawostki o zwierzakach

” (…) Idzie zima, sen zimowy jest krzepiący, smaczny, zdrowy. (…)”
Tytuł ten jest zaczerpnięty z wiersza pt. „Miś” Czesława Janczarskiego. Zbliża się pora, gdy niektóre gatunki zwierząt np. nietoperze, susły, niedźwiedzie, zwierzęta zmiennocieplne: owady, pająki, wije, także płazy i gady nie są w stanie funkcjonować w niskich temperaturach, dlatego każde z nich na swój własny sposób zabezpiecza się przed zimnem.