Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Książki dla dzieci – jak wybrać najlepsze i nie zwariować?

Książki dla dzieci – jak wybrać najlepsze i nie zwariować?
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Niemal każdy rodzic poradzi sobie ze złożeniem drewnianego regału. Problem pojawia się wtedy, gdy chcemy ustawić na nim wartościowe książki dla dzieci. O czym warto pamiętać przed zakupami w księgarni?

Nie każda książka dla dzieci jest dla… dzieci. Brzmi absurdalnie? Niestety to prawda. Część klasycznych dzieł, które sami pamiętamy ze swojego dzieciństwa, nie powinna znaleźć się w rękach najmłodszych czytelników. Na czele tej listy królują baśnie Hansa Christiana Andersena czy braci Grimm. Choć ich wartość literacka jest ogromna, nie brakuje tu brutalności i przemocy (wystarczy tylko przypomnieć sobie „Kopciuszka”, w którym siostra tytułowej bohaterki obcięła sobie kawałek pięty). O Pinokiu, którego Ogniojad chciał wrzucić do ognia, już nawet nie wspominamy…

A przecież czytanie książek może być takie przyjemne! Wystarczy, że sięgniemy po literaturę pełną bliskości, miłości i zabawy, wprowadzającą w świat emocji, zachęcającą do odkrywania niezwykłości świata. Znamy takie książki. Większość z nich powstała z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym, choć cieszą się równie dużą popularnością wśród najmłodszych czytelników i uczniów szkół podstawowych.

Serie książek dla dzieci – Niegrzeczne Książeczki

„Jesteś niegrzeczny!” – to zadziwiające, z jaką łatwością wymawiamy te słowa, gdy nasze dziecko nie może oderwać się od zabawy, nie chce dzielić się swoimi zabawkami z innymi lub nie zamierza zjeść obiadu. A przecież takie zachowania wcale nie są dowodem na niegrzeczność. Świadczą raczej o rozwijającej się asertywności, chęci poznawania świata i dochodzących do głosu emocjach. O tym właśnie są „Niegrzeczne Książeczki” – stworzone przez Alicję Dyrdę i Natalię Fiedorczuk książki o emocjach dla dzieci, które zachwycają czytelników już od wielu miesięcy. A do tego piękne ilustracje Aleksandry Gołębiewskiej! „Smok”, „Rosół” i „Łobuz” – to tylko niektóre z tworzących serię opowieści, które czekają na dzieci.

Książki dla młodszych dzieci – Wierszyki bliskościowe

Wybierając książki dla najmłodszych dzieci, często stawiamy na publikacje pełne kontrastów lub książeczki sensoryczne. Ostatnio dołączyły do nich „Wierszyki bliskościowe”. Oprócz wyjątkowych, pełnych humoru wierszyków Kasi Huzar-Czub i pięknych ilustracji Joanny Bartosik znajdziecie tu krótkie „instrukcje obsługi”. Dzięki nim dowiecie się, jak krótką rymowankę zamienić w czułą zabawę. To książka, która od dnia premiery trafia do serc dzieci (nie tylko tych najmłodszych!) i ich rodziców. 

Najlepsze książki dla dzieci – Kociołek opowieści

Wiecie już, że baśnie Andersena i braci Grimm to nie zawsze najlepszy wybór dla małych czytelników. Czy to jednak oznacza, że musicie zrezygnować z grubych, pełnych ciekawych opowieści publikacji? Nie! Najlepszym dowodem na to jest „Kociołek opowieści” – książka, którą stworzyło siedmioro polskich twórców literatury dziecięcej we współpracy z fantastycznymi ilustratorami. Na jej kartach znajdziecie wiele różnych gatunków, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Piękne wydanie i siedem niezwykle ciekawych opowieści w języku polskim to doskonały wstęp do nauki czytania.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Serie książek dla dzieci – Dusia i Psinek-Świnek

Dusia jest rezolutna i ciekawa świata. Nic dziwnego, że Justyna Bednarek i Marta Kurczewska postanowiły stworzyć o niej całą serię książeczek dla małych i nieco starszych dzieci. A właściwie nie tylko o niej, ale też o Psinku-Świnku – przytulance, która zawsze dodaje dziewczynce otuchy. Czeka na was kilka części, w tym m.in. „Dusia i Psinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu”. Wybierając książeczki o przedszkolu, nie zapomnijcie o tym tytule. Pokocha go każde dziecko!

Najlepsze książki dla dzieci – Dzieci z Bullerbyn

Lektury szkolne nie muszą być nudne. Jeśli czytaliście „Dzieci z Bullerbyn”, wiecie doskonale, że nawet na liście lektur obowiązkowych znajdują się prawdziwe perełki. W Bullerbyn każdy zwyczajny dzień jest pełen niezwyczajnych przygód. Astrid Lindgren już od 75 lat oczarowuje czytelników w każdym wieku, zapraszając nas do pewnej maleńkiej wioski. W księgarni Natuli znajdziecie wiele książek tej niesamowitej autorki. Sprawdźcie nasze podkategorie.

Książki dla dzieci – Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Pralka to nieprzewidywalne urządzenie. Czasami wrzucamy do niej kilka par skarpetek, by po pełnym cyklu prania wyciągnąć wybrakowane egzemplarze. O tym właśnie są „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Książka stworzona przez Justynę Bednarek i Daniela de Latour wyjaśnia, co dzieje się z wszystkimi zaginionymi skarpetkami. Podobno niektóre z nich zostają gwiazdami filmowymi, ale szczegółów nie znamy. Zobaczcie sami!

792 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent