Zapraszamy do Klockowni!
UD

Książki o relacjach rodzinnych. 4 przewodniki, które pomogą wam się dogadać

Książki o relacjach rodzinnych. 4 przewodniki, które pomogą wam się dogadać
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Jak stworzyć szczęśliwą rodzinę? Oto pytanie, które zadaje sobie większość z nas. Odpowiedź na nie wcale jednak nie jest prosta. Z pomocą przychodzą książki o relacjach rodzinnych.

Komunikacja w rodzinie jest bardzo złożonym procesem. Często wystarczy, że zawodzi jeden jej element, by cały system przestał działać prawidłowo. Wiele przykładów znamy z własnego podwórka. Gdy kłócimy się z partnerem, dziecku udziela się napięta atmosfera, przez co samo reaguje złością lub smutkiem. Dokładnie tak samo działa to w drugą stronę – jeśli marzymy o zjedzonym w spokoju śniadaniu, krzyk dzieci bardzo szybko może wyprowadzić nas z równowagi. 

Dom jest miejscem, w którym każdego dnia spotykają się potrzeby nas wszystkich. Jeśli jednak zależy nam na tym, by codzienne konflikty wzmacniały nasze relacje rodzinne, powinniśmy nauczyć się rozmawiać z wszystkimi członkami rodziny. Podpowiadamy, jakie książki warto przeczytać, by opanować trudną sztukę komunikacji w rodzinie. 

Książka o relacjach dzieci z rodzicami – Jak zrozumieć małe dziecko

Zaczynamy od bestsellerowego przewodnika dla rodziców małych dzieci. „Jak zrozumieć małe dziecko” to osadzona w polskich realiach książka, nad którą pracowało aż siedem związanych zawodowo z rozwojem dziecka matek. Tym razem zwracają się do rodziców, którzy nie wierzą w skuteczność metod wychowawczych, treningów i innych, często bardzo przemocowych sztuczek. Udowadniają, że dobra relacja nie uwzględnia nagród i kar – nastawiona jest za to na nazywanie potrzeb i emocji. 

To książka, która odpowiada na potrzeby współczesnej rodziny. Dzięki niej dowiecie się, jak wspierać rozwój dziecka, rozszerzać dietę i pożegnać się z pieluszką. To również cenna pozycja dla wszystkich rodziców, którzy chcą dowiedzieć się, jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola. Do niedawna na księgarnianych półkach królowała oprawa miękka – dziś wydany przez NATULI przewodnik występuje już tylko w twardej oprawie, by móc służyć wam jak najdłużej.

Relacje rodzinne w pigułce – Jak zrozumieć się w rodzinie

Autorką kolejnego przewodnika po relacjach rodzinnych jest Monika Szczepanik, jedna z najbardziej rozpoznawalnych trenerek komunikacji w rodzinie. Na kartach swojej książki dla rodziców „Jak zrozumieć się w rodzinie” zamienia się jednak w reżysera filmowego, który przerywa rodzinne kłótnie. Każda scena (spór) ma swój początek (przyczynę kłótni, u podstaw której leżą niezaspokojone potrzeby stron konfliktu) i koniec (wspólnie wypracowane, dogodne dla wszystkich członków rodziny rozwiązanie). Opisy sytuacji, które każdy z nas zna aż zbyt dobrze z rodzicielskiej codzienności, to jednak nie wszystko. Autorka wprowadza nas w świat emocji, udowadnia, jak wielką rolę w komunikacji w rodzinie odgrywają nasze potrzeby.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Przewodnik po relacjach rodzinnych – Uwaga! Złość

Ewa Tyralik-Kulpa, autorka książki „Uwaga! Złość”, ostrzega. Ale nie przez złością, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka – przecież to bardzo ważna w naszym życiu emocja, której nie powinniśmy się bać! Ostrzega jednak przed przykrymi konsekwencjami naszych działań, które podejmujemy pod wpływem gwałtownych emocji.

W książce tej, tak jak w poprzednich, znajdziemy wiele odniesień do Porozumienia bez Przemocy – sposobu komunikowania się z innymi, nie bez powodu nazywanego „językiem serca”. Jego twórcą jest amerykański psycholog i autor wielu inspirujących dla rodziców książek, Marshall Rosenberg.

Książka o relacjach w rodzinie – Konflikty w rodzinie

Ostatnią pozycją, którą chcemy wam przedstawić, jest najnowsza część Serii Rodzicielskiej, czyli „Konflikty w rodzinie”. Jej autorka, Katarzyna Dworaczyk, przypomina, że każdą rodzinę tworzą ludzie mający swoje potrzeby – i wszystkie są tak samo ważne! Pisze o wychowaniu dzieci z przymrużeniem oka, proponuje autorską strategię rozwiązywania konfliktów w rodzinie. To prawda, że nie zawsze uda nam się ich się uniknąć, ale nie to jest najważniejsze – chodzi przecież o to, by na końcu każdego z nich znajdowało się satysfakcjonujące wszystkie strony rozwiązanie. O tym, jak do niego dotrzeć, przeczytacie we wszystkich wymienionych wyżej przewodnikach. Sprawdźcie, który model będzie najlepszy dla was.

586 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent