Jesteś pracującą mamą? Te rzeczy warto wiedzieć

Jesteś pracującą mamą? Te rzeczy warto wiedzieć
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Bycie pracującą mamą to duże wyzwanie. Mimo to wiele kobiet decyduje się na macierzyństwo oraz dalsze spełnianie się zawodowo. W takiej sytuacji istnieje kilka rzeczy, o których powinnaś wiedzieć.

Wniosek o wolne na opiekę nad dzieckiem

Życie pisze różne scenariusze, dlatego czasami możesz potrzebować czasu wolnego, aby zająć się chorym maluchem. Urlop z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje Ci, jeśli masz umowę o pracę, a Twoje dziecko nie ukończyło 14 roku życia. Co istotne, wolne możesz otrzymać niezależnie od odbytego stażu w pracy.

Istotne jest to, że na tego typu urlopie może być jedynie jeden rodzic jednocześnie. Musisz więc zdecydować, czy to Ty, czy też Twój partner złożycie wniosek o opiekę nad dzieckiem. Pozostaje jeszcze kwestia samego pracodawcy. Otóż nie może on odrzucić wniosku bez podania poważnej przyczyny. Natomiast Ty jako pracownik musisz złożyć pismo z wyprzedzeniem, a nie w pierwszym dniu urlopu.

Jak rozmawiać o podwyżce?

Na szczęście fakt posiadania dziecka nie powinien w żaden sposób wpływać na kwestie związane z otrzymaniem podwyżki. Istnieje jednak kilka sytuacji, gdy warto zgłosić się do szefostwa z prośbą o lepszą stawkę. Najlepsze momenty to:

  • końcówka roku finansowego – niebawem firma zacznie planować budżet na nowy rok, więc będzie mogła od razu uwzględnić podwyżkę dla Ciebie;
  • sytuacja, gdy zwiększyły się Twoje obowiązki – jeśli przejęłaś obowiązki po innym pracowniku, to jest to argument do wyższej stawki;
  • dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa – jeśli firma się rozwija, to może mieć środki na lepsze wynagrodzenia dla pracowników;
  • koniec ważnego projektu lub osiągnięcie dużego sukcesu – możesz wówczas poprosić o podwyżkę w ramach nagrody;
  • pojawienie się innej oferty pracy – jest to argument dla Twojego pracodawcy. Nie mów, że chcesz odejść, ale że jesteś gotowa rozważyć tę ofertę, o ile nie dostaniesz podwyżki w obecnym miejscu pracy.

Pamiętaj również o tym, aby złożyć oficjalne podanie o podwyżkę. Postaraj się znaleźć możliwie jak najwięcej argumentów za tym, aby ją otrzymać.

Czy matka może pracować w nocy?

Choć są osoby, które nie lubią pracować nocą, to jednak Ty możesz nie zaliczać się do tego grona. Na szczęście nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, abyś jako mama mogła chodzić na nocną zmianę.

Istotne jest to, że w godzinach nocnych nie mogą pracować kobiety w ciąży. Natomiast, gdy zdecydujesz się na powrót do pracy, to dobrowolnie możesz wyrazić zgodę na pracę w takim trybie. Więcej na temat nocnej zmiany przeczytasz tutaj: https://aleo.com/pl/blog/praca-w-godzinach-nocnych/. Jak widać, możesz sama zdecydować, czy praca w godzinach nocnych Ci odpowiada. Posiadanie dziecka nie stoi tutaj na przeszkodzie, o ile uznasz, że jesteś gotowa pracować na nocnej zmianie.

Czy pogodzenie rodzicielstwa z pracą zawodową jest możliwe? Jak najbardziej, jednak przy tym warto znać swoje prawa. W życiu zdarzają się różne sytuacje, dlatego dodatkowe wolne może czasami być potrzebne.

Artykuł sponsorowany

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
ZOBACZ TAKŻE:praca