Jest chemia! Recenzja książki dla dzieci

Jest chemia recenzja książki o pierwiastkach
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Jest chemia! to książka, na którą czekaliśmy. Syn rozpoczyna naukę chemii w szkole, więc zaraz po premierze zamówiłam egzemplarz, by przedstawić mu tę dziedzinę nauki w sposób ciekawy i przystępny. Dzięki tej książce udało mi się osiągnąć cel.

Chemia to fascynująca dziedzina, jednak niewiele trzeba by stała się trudna, abstrakcyjna i niezrozumiała. Z Jest chemia! ułatwisz dziecku wejście w jej świat, a przy wspólnej lekturze zainteresujesz nią nawet młodszych czytelników.

Mocną stroną tej książki są ilustracje i atrakcyjny układ tekstu.

Spójna i nietypowa kolorystyka stron świetnie pasuje do „chemicznego” klimatu lektury. Dominuje tu róż, zieleń i żółć. Z kolei tekst pogrupowano w wiele ramek, chmurek i krótkich akapitów. Nie brakuje też krótkich komiksów, które pojawiają się co kilka stron prezentując historie najważniejszych chemików i ich odkryć.

W podróż po tablicy Mendelejewa czytelników zabiera Sherlock Holm i jego przyjaciele, dzięki czemu książka nie jest typowym podręcznikiem. Ewidentne nawiązanie do znanego detektywa jest tu nieprzypadkowe. Całość ma formę śledztwa, które opiera się na zbieraniu informacji i pochylaniu się na obiektami badań z lupą w ręku. Nie brakuje tu wskazówek, wtrąceń i ciekawostek prezentowanych przez bohaterów.

Autor duży nacisk kładzie na to, by pokazać czytelnikom, że chemia towarzyszy nam na każdym kroku.

Dlatego też opis każdego pierwiastka, zawiera głównie informacje o tym, gdzie go spotykamy i jak wpływa na naszą codzienność. Lekturę rozpoczynamy więc od najprostszych wiadomości, które pojawią się na pierwszych szkolnych lekcjach chemii (budowa atomu czy analiza tablicy Mendelejewa), a kończymy na najrzadszych i niedawno odkrytych pierwiastkach.

Moim zdaniem Jest chemia! to must have w biblioteczce każdej rodziny, która lubi zgłębiać popularnonaukowe tematy. Fantastyczny układ tekstu sprawia, że jest niezwykle przystępna i sięga się po nią wielokrotnie i z prawdziwą przyjemnością.

Ewelina Zielińska

Jest chemia! Śledztwo w sprawie pierwiastków ukrytych w twoim domu
Autor: Barfield Mike
Język wydania: polski
Liczba stron: 64
Data premiery: 2021-02-24
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent