Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Jeśli bocian nie przyleci. Recenzja

Jesli Bocian nie przyleci książka o adopcji dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Każdy rodzic staje kiedyś przed trudnym zadaniem wyjaśnienia swojemu dziecku: skąd się wziąłem/wzięłam na świecie? Opowieści o bocianie, kapuście i kto wie czym jeszcze pomagają niektórym zakłopotanym rodzicom zmierzyć się z tym pytaniem. Inni od razu wyciągają atlas anatomiczny i wyjaśniają co i jak. Odpowiedzieć na to ważkie zagadnienie można zatem na rożne sposoby.

A co w sytuacji, kiedy dziecko jest adoptowane?

Agnieszka Frączek lekko i dowcipnie sprostała niełatwemu zadaniu, jakim jest opowiedzenie  małemu dziecku jak wygląda adopcja.

„Może on już jest na świecie? Tak, jak w bajkach – hen, daleko, za górami i za rzeką? Trzeba tylko go odnaleźć.”

Autorce udało się na zaledwie kilkunastu stronach zmieścić opowieść o miłości dwójki ludzi, próbach zajścia w ciążę, adoptowaniu dziecka i miłości, jaką cała rodzina obdarzyła te cztery kilogramy szczęścia.

Jeśli bocian…” skierowany jest do najmłodszego odbiorcy, gdyż jedynie kreśli zarys problemu, jakim jest niemożność urodzenia dziecka. Kilkulatek zapewne będzie usatysfakcjonowany wierszowaną opowiastką ze szczęśliwym zakończeniem, starszak z pewnością nie poprzestanie na zadawaniu innych pytań.

Doskonałym uzupełnieniem tekstu są pogodne oraz kolorowe ilustracje – i tutaj brawa należą się Iwonie Całej za  wyśmienite oddanie ducha całej opowieści poprzez ciepłe i chwytające za serce obrazki. Obu paniom udało się stworzyć spójną całość: rysunki wspaniale uzupełniają tekst i  odwrotnie.

Historia dziecka noszonego w sercu, a nie w brzuchu świetnie opisuje akt bezinteresownej miłości, jakim jest adopcja, dowcipnie ukazując wszelkie pozytywy tego procesu i uzmysławiając dzieciom, jak różne oblicza ma rodzicielstwo.

Małgorzata Tomaszek, autorka bloga http://ksigarz-sprzedawca.blogspot.com/

Jeśli bocian nie przyleci
Autor: Agnieszka Frączek
Ilustrator: Iwona Cała
Oprawa: Oprawa twardajesli bocian
Ilość stron: 24
Kategoria wiekowa: 3+
Więcej informacji:Wydawnictwo Literatura

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent