Jak wygląda konsultacja – ortopeda?

Jak wygląda konsultacja - ortopeda?
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Najczęściej na konsultację z zakresu ortopedii wybieramy się, gdy doskwiera nam konkretna dolegliwość. Siłą rzeczy więc spotkanie z lekarzem skupia się na określonym problemie Tak naprawdę takie badanie przebiega bardzo podobnie jak konsultacja z jakimkolwiek innym lekarzem. Aby jednak jego przebieg był sprawny, a wysnucie trafnej diagnozy łatwiejsze, warto odpowiednio przygotować się do wizyty. Czego możesz spodziewać się jako pacjent? Jakie dokumenty warto ze sobą zabrać?

1. Specjalista ortopeda – kiedy warto udać się na wizytę?

2. Czy potrzebujesz skierowania do ortopedy?

3. Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

4. Ortopeda dla dorosłych a ortopeda dziecięcy

Jak umówić się na wizytę do ortopedy? Każdy Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej czy specjalistyczny gabinet rządzi się swoimi prawami. Jeśli chodzi o pomoc, jaką oferuje ortopeda, Olsztyn daje w tym zakresie pewne możliwości wyboru – na badanie ortopedyczne możesz umówić się w wygodny sposób, jaki gwarantuje rejestracja online, na przykład na https://polmed.pl/lekarze/ortopeda-konsultacja/olsztyn/.

Specjalista ortopeda – kiedy warto udać się na wizytę?

Czym zajmuje się ortopeda? To lekarz specjalista, w którego kompetencjach leży diagnostyka i leczenie chorób układu kostno-stawowego oraz traumatologii narządu ruchu: zarówno stanów ostrych, jak złamania czy urazy, jak również chorób przewlekłych, do których zaliczają się wady postawy i zwyrodnienia stawowe. Szczególnym typem ortopedy jest ortopeda dziecięcy.

Z reguły – poza sytuacjami awaryjnymi, związanymi ze złamaniami czy urazami po wypadkach – do ortopedy idziemy wtedy, gdy zaczynamy odczuwać konkretne problemy zdrowotne, na przykład kiedy narząd ruchu odmawia posłuszeństwa. Jeśli tylko poczujesz, że coś jest nie tak, odczuwasz ból stawów czy mięśni, obserwujesz nieprawidłowości kostne, podejrzewasz skręcenie – nie zwlekaj z wizytą. Gdy dolegliwości zaczną mieć charakter przewlekły, poważnie utrudnią ci funkcjonowanie.

Czy potrzebujesz skierowania do ortopedy?

Na wizytę do ortopedy możesz umówić się prywatnie lub w ramach NFZ. W tym drugim przypadku będziesz potrzebować skierowania od lekarza pierwszego kontaktu – wyjątkiem są sytuacje nagłe, takie jak złamania, w przypadku których trzeba niezwłocznie zgłosić się na dyżur ortopedyczny do szpitala. Może to być na przykład wojewódzki szpital specjalistyczny.

Tu warto podkreślić, że jeśli zależy ci na skierowaniu na samą rehabilitację, również może wystawić je lekarz POZ – konsultacja ortopedyczna nie będzie konieczna, gdy lekarz rodzinny jest w stanie zająć się podstawową diagnostyką. Ortopedzi natomiast mogą skierować na dalsze, bardziej specjalistyczne badania.

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Do wizyty u ortopedy warto przygotować się wcześniej, zwłaszcza, gdy wybierasz się na pierwszą konsultację. Najważniejsza jest dotychczas zgromadzona dokumentacja medyczna, a więc wyniki badań, wypisy, dotychczas wystawione opinie lekarskie, a także lista przyjmowanych na stałe leków. Bardzo często porównanie wcześniejszych badań z różnych okresów życia pozwala na trafniejszą diagnostykę. Możesz także sporządzić listę pytań i wątpliwości, które zamierzasz rozstrzygnąć podczas wizyty.

Każde badanie, także ortopedyczne, rozpoczyna wywiad lekarski. Ortopeda będzie chciał dookreślić informacje na temat twoich dolegliwości. Zada pytania o pojawiający się ból, o to, w jakich momentach się on nasila, czy towarzyszą mu jakieś inne problemy, na przykład bóle głowy czy osłabienie. Każdy szczegół może okazać się bardzo istotny z punktu widzenia pierwszej diagnozy.

Kolejnym etapem jest faktyczne badanie, które przeważnie składa się z kilku etapów. Najpierw ortopeda obejrzy ciało w miejscu, w którym pojawia się ból lub inne dolegliwości. Może również w tym momencie wykonać badanie USG, które da mu szerszy ogląd sytuacji. Czasami prosi także pacjenta o wykonanie pozornie dziwnych czynności, na przykład przespacerowanie się po gabinecie, poruszanie się w konkretny sposób, skłony. To ważny moment, pozwalający ocenić ruchomość stawów. Ocenie podlega także ruchomość bierna – gdy lekarz porusza kończynami pacjenta, szukając oporów patologicznych.

Na podstawie przeprowadzonych badań lekarz jest w stanie określić przyczyny dolegliwości oraz zaproponować konkretne działanie. Zdarza się także, że zleca dodatkowe, specjalistyczne badania.

Ortopeda dla dorosłych a ortopeda dziecięcy

Odrębny temat stanowią wizyty ortopedyczne w przypadku dzieci, które przeważnie przebiegają w podobny sposób. To także ważny temat, gdyż ze statystyk wynika, że nawet 90% polskich dzieci ma wady postawy. Nie należy więc zwlekać z konsultacją, gdy tylko dokonasz niepokojących obserwacji.

W przypadku niemowląt i małych dzieci lekarz prawdopodobnie rozszerzy wywiad o pytania dotyczące przebiegu ciąży oraz porodu. Jeśli diagnostyka dotyczy dziecka szkolnego, interesujące będą dla niego nawyki dotyczące trybu życia, aktywności fizycznej, a nawet sposobu pakowania plecaka do szkoły. Często to właśnie początek edukacji rozpoczyna problemy z wadami postawy.

Materiał zewnętrzny

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent