Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Jak uśpić dziecko? Sposoby

Jak uśpić dziecko? Sposoby
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Usypianie dziecka nie jest łatwym zadaniem – przekonał się o tym niemal każdy rodzic. Większość z nich wypróbowała także rozmaite sposoby na uproszczenie tego etapu dnia:  jedne zadziałały, a inne okazały się kompletną pomyłką. Oczywiście, zdarzają się maluchy, które udają się w objęcia Morfeusza tuż po położeniu do łóżeczka lub przeczytaniu bajki. Z reguły jednak proces usypiania trwa, kosztując obie strony sporo wysiłku, a niekiedy także i nerwów. Skorzystaj z naszych sposobów na to, jak uśpić dziecko. Być może któryś z nich zadziała na twojego malucha.

1. Wyeliminuj oczywiste powody problemów ze snem

2. Stwórz poczucie bezpieczeństwa

3. Moc rytuałów

Oczywiście, zanim weźmiesz się za usypianie, weź pod uwagę fakt, że każde dziecko jest inne, dlatego różne sposoby będą w jego przypadku skuteczne. Niektóre ze wspomnianych niżej trików, jak chociażby otulacze do spania, odwołują się do jednak do pewnych biologicznych uwarunkowań, dlatego warto je przetestować w pierwszej kolejności.

Wyeliminuj oczywiste powody problemów ze snem

Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz nie mogłeś zasnąć i jaki był tego powód. Denerwowanie się, że kolejne godziny odpoczynku uciekają, a ty przewracasz się z boku na bok bezskutecznie z pewnością nie ułatwiało tego procesu, prawda? Nie inaczej jest w przypadku usypiania dziecka. Zdarza się, że powody jego grymaszenia są zupełnie oczywiste.

Zanim zaczniesz usypianie, sprawdź zatem potrzeby dziecka:

  • czy dziecko nie ma mokrej pieluszki lub nie chce skorzystać z toalety,
  • czy dziecko nie jest głodne lub spragnione,
  • czy w pokoju dziecka nie jest za gorąco lub duszno,
  • czy dziecko nie jest przebodźcowane po dniu pełnym wrażeniem,
  • czy dziecko nie potrzebuje w danym momencie więcej bliskości.

Szukanie przyczyn jest bardzo ważne także w nauce samodzielnego zasypiania. Czasami wystarczy krótkie przytulanie i rozmowa, czasami poczytanie spokojnej i wyciszającej książeczki, a czasami poszukanie wygodniejszej piżamki. Bywa, że powodem jest stan zdrowia malca – diagnoza i decyzja dotycząca leczenia należy wówczas do lekarza pediatry.

Stwórz poczucie bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo i komfort psychiczny dziecka to podstawa. Ten efekt możesz osiągnąć na kilka sposobów.

By skutecznie uśpić niemowlaka lub noworodka, warto zapewnić mu warunki, które doskonale zna z macicy. Trudno przecież wyobrazić sobie bezpieczniejsze miejsce. Idealnymi gadżetami wspierającymi usypianie niemowląt są otulacze, kocyki, kokony. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku maluchów, które wybudzają nieskoordynowane ruchy nóg i rąk lub którym brakuje komfortu termicznego w nocy. Niektóre dzieci zamiast przytulania i dotyku skóry rodzica wolą chropowatą pieluszką tetrową, którą przykrywają sobie oczy.

Ciekawym, zalecanym przez psychologów sposobem jest także… wpatrywanie się w oczy. Działa ono uspokajająco, a pewność, że rodzic znajduje się tuż obok ułatwia spokojne pogrążenie we śnie. Niektórym maluchom pomagają także wszelkie szumiące gadżety lub spokojna, cicha muzyka.

Moc rytuałów

Wielu psychologów podkreśla, że na mocny i zdrowy sen pracuje się przez cały dzień. Zwłaszcza gdy kilka wcześniejszych godzin było pełnych atrakcji i wyzwań, warto zadbać o wieczorne wyciszenie – w przeciwnym razie usypianie niemowlęcia lub małego dziecka może się skomplikować.

Elementem wieczornego rytuału może być kąpiel, przygotowanie akcesoriów – na przykład smoczków, takich jak https://lalabu.pl/smoczki-c-53_69_439.html, masaż. To najczęstsze sygnały rozpoczynające skuteczny proces, mający na celu uśpić noworodka. Starszym dzieciom pomoże wspólne czytanie bajki, śpiewanie kołysanki, ulubiona przytulanka.

Materiał zewnętrzny

203 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent