Jak rozpocząć hodowlę pająków? Najważniejsze informacje dla początkujących
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Jeśli szukasz nietypowego pupila, który nie będzie sprawiał wielkich problemów, przemyśl zakup pająka! Hodowanie tych ciekawych i intrygujących zwierzaków potrafi być naprawdę satysfakcjonującym zajęciem. O czym należy pamiętać, kupując pierwszego pająka? Sprawdź!

Dlaczego warto kupić pająka?

Pojawienie się nowego zwierzaka w domu zazwyczaj wiąże się ze zwiększeniem ilości obowiązków, lecz w przypadku pająków sprawa wygląda trochę inaczej. Te zwierzaki wymagają jedynie minimalnej opieki i dużej dawki spokoju. Co więcej, pająki nie hałasują i nie brudzą, co czyni je doskonałym wyborem dla osób mieszkających w bloku. Wymagają także niewielkiej przestrzeni i domu w postaci terrarium, które stanie się centrum ich pajęczego życia.

Gatunki dla początkujących pasjonatów

Jeżeli chcesz rozpocząć przygodę z pająkami, dobrym wyborem będą ptaszniki dla początkujących. Należą do nich gatunki, które rzadko przejawiają agresję i nie mają wygórowanych wymagań w kwestii pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że ich obserwowanie jest mniej interesujące niż w przypadku gatunków polecanym zaawansowanym hodowcom. Oto kilka propozycji ptaszników, które mogą Ci się spodobać.

  • Acanthoscurria geniculata – gatunek znany w Polsce jako ptasznik białokolanowy. Jego cechy charakterystyczne to piękne ubarwienie oraz duży rozmiar. Nie mają skłonności do agresji, ale mogą wyczesywać włoski parzące znajdujące się na odwłoku.
  • Tliltocatl albopilosus – jego polska nazwa to ptasznik kędzierzawy. Nawiązuje ona do licznych jasnych włosków pokrywających ciemne ciało ptasznika. Jest to gatunek o spokojnym uosobieniu, ale każdy nowicjusz powinien mieć na uwadze szybkość reakcji tego pająka.
  • Caribena versicolor – ptasznik wielobarwny, który zdecydowanie zasłużył na swoją nazwę. Dorosłe osobniki prezentują się oszałamiająco i przyciągają wzrok czerwono-czarno-błękitnym ubarwieniem. Gatunek jest nieagresywny i dość skryty. Należy być wyczulonym na ich dynamiczne ruchy i szybkość.

Przygotowanie pierwszego terrarium

Terrarium jest podstawowym elementem wyposażenia każdego miłośnika pajęczaków. Należy je dobrać do rozmiarów pająka, a także potrzeb zwierzaka. Dla przykładu ptaszniki nadrzewne lepiej czują się w prostokątnych i wysokich terrariach, podczas gdy gatunki naziemne mogą zamieszkiwać terrarium typu kostka.

Ptaszniki w początkowych fazach wzrostu czują się dobrze w plastikowych pojemnikach różnego rodzaju, które uprzednio należy przygotować poprzez wykonanie otworów wentylacyjnych. Pamiętaj, że zbyt duże dziury mogą umożliwić małym ptasznikom ucieczkę. Pamiętaj o nawadnianiu terrarium – brak wody może znacznie utrudnić linienie, doprowadzając do utraty odnóży, a nawet śmierci pająka.

Aby pupil poczuł się jak w domu, należy uzupełnić terrarium podłożem odpowiednim dla danego gatunku. W zależności od potrzeb może być to torf kokosowy, kawałki kory, a nawet oczyszczony piasek. Zwierzak będzie potrzebował również kryjówki, w której może się schować. Jeśli chcesz, udekoruj nowe mieszkanie pupila kamyczkami, roślinami doniczkowymi i innymi bezpiecznymi dla ptaszników ozdobami.

Jak wygląda karmienie pająków?

Rodzaj pokarmu zależy od wielkości pupila i jego wieku. Najmniejsze osobniki można karmić co kilka dni drobnym pokarmem, na przykład muszkami nielotami. Wraz ze wzrostem ptasznika możesz przejść do podawania wylęgu świerszczy, karaczanów, a potem do olbrzymich drewnojadów – podawane owady muszą być żywe, aby ptasznik na nie zapolował. Miej na uwadze, że im starszy pająk, tym mniej je – czasem dzieje się to jedynie raz na tydzień, a nawet rzadziej.

Nigdy nie karm pająka rękoma i z bliskiej odległości! Zwierzak skuszony pożywieniem może omyłkowo zaatakować Twój palec. Podawanie owadów powinno odbywać się przy pomocy pęsety terrarystycznej, która zapewni Ci bezpieczeństwo i nie przeszkodzi w obserwacji polującego pająka.

Artykuł sponsorowany

617 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent