UD

Jak krówka Stokrotka nauczyła się dbać o przyrodę. Recenzja

Jak krówka Stokrotka nauczyła się dbać o przyrodę.
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
W moje ręce wpadła cudowna,  wyjątkowa książeczka „Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę?”.

Jest ona kolejną pozycją z serii „Szkółki dobrych manier” i porusza kwestię dbania o otaczającą przyrodę.  

Bohaterami opowiadania są krówka Stokrotka oraz kózka Dorotka. Niestety krówka, podobnie jak dzieci, podczas beztroskiej, wesołej zabawy nie zdawała sobie sprawy, że może niszczyć rośliny i – co gorsza – otaczające ją środowisko naturalne. Na szczęście w samą porę z odsieczą przyrodzie nadeszła przyjaciółka Stokrotki, Dorotka, udzielając reprymendy niesfornej krówce.

Czy Stokrotka nauczy się szanować przyrodę? A co z segregacją śmieci? Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdziecie sięgając po tę pozycję. 

Utwór wydany w kolorowej, grubej oprawie z ogromną siłą oddziałuje na uwagę małego czytelnika.  Ponadto dziecko w mig, bez potrzeby przeczytania tytułu, domyśli się jakiego tematu dotyczy utwór i jakie postacie odgrywają główne role.

Ze względu na niezbyt długą fabułę, książkę o konkretnym, zrozumiałym przekazie czyta się jednych tchem.

W ciepłej tonacji utrzymano ilustracje, niezwykle skupiające na sobie wzrok małego adepta. Dość duża czcionka pozwala dziecku na samodzielne przystąpienie do lektury i pełne – bez najmniejszych wątpliwości – jej zrozumienie.

Na szczególne uznanie zasługuje krótkie podsumowanie umieszczone na końcu czytanki, za  jego sprawą dziecko ma możliwość utrwalenia wcześniej zdobytej wiedzy.  

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Warto wspomnieć, że pozycja doskonale nadaje się dla dzieci na wczesnym etapie przedszkolnym z tego względu, że ilustracje idealnie oddają intencję treści. Wychowawca przedszkolny ma możliwość wykazania się kreatywnością poprzez opowiadanie książki własnymi słowami, dodatkowo włączając w ten proces maluchy.

Z całą pewnością warto sięgnąć po tę pozycję zawierającą ogromny walor zarówno wychowawczy, jak i edukacyjny, o których mówi również jedno z polskich przysłów „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.  

Patrycja Gronowicz

Jak krówka Stokrotka nauczyła się dbać o przyrodę
Autor: Adrienne Heymans
Ilustrator: Pauline Casters
Przełożyła: Iwona Janczy
Oprawa: twarda
Ilość stron: 24
Wydawnictwo: ADAMADA, 2015
Dla kogo?: Dla dzieci w wieku 3+
Serie: Szkółka Dobrych Manier

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

155 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent