Jak krówka Stokrotka nauczyła się dbać o przyrodę. Recenzja

Jak krówka Stokrotka nauczyła się dbać o przyrodę.

Często nam – rodzicom zdarza się wymagać od małego dziecka grzeczności, szacunku, dbania o czystość czy przyrodę. Bez jasnych wskazówek dorosłego małe dziecko nie będzie wiedziało, jakie zachowania są właściwe. Okazuje się jednak, że nauka dobrych manier nie jest taka łatwa, jak może się wydawać. Otóż warto, aby rodzice i nauczyciele sięgali po odpowiednie pozycje książkowe niezwykle ułatwiające wspólne przebrnięcie przez to wyzwanie.

W moje ręce wpadła cudowna,  wyjątkowa książeczka „Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę?”.

Jest ona kolejną pozycją z serii „Szkółki dobrych manier” i porusza kwestię dbania o otaczającą przyrodę.  

Bohaterami opowiadania są krówka Stokrotka oraz kózka Dorotka. Niestety krówka, podobnie jak dzieci, podczas beztroskiej, wesołej zabawy nie zdawała sobie sprawy, że może niszczyć rośliny i – co gorsza – otaczające ją środowisko naturalne. Na szczęście w samą porę z odsieczą przyrodzie nadeszła przyjaciółka Stokrotki, Dorotka, udzielając reprymendy niesfornej krówce.

Czy Stokrotka nauczy się szanować przyrodę? A co z segregacją śmieci? Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdziecie sięgając po tę pozycję. 

Utwór wydany w kolorowej, grubej oprawie z ogromną siłą oddziałuje na uwagę małego czytelnika.  Ponadto dziecko w mig, bez potrzeby przeczytania tytułu, domyśli się jakiego tematu dotyczy utwór i jakie postacie odgrywają główne role.

Ze względu na niezbyt długą fabułę, książkę o konkretnym, zrozumiałym przekazie czyta się jednych tchem.

W ciepłej tonacji utrzymano ilustracje, niezwykle skupiające na sobie wzrok małego adepta. Dość duża czcionka pozwala dziecku na samodzielne przystąpienie do lektury i pełne – bez najmniejszych wątpliwości – jej zrozumienie.

Na szczególne uznanie zasługuje krótkie podsumowanie umieszczone na końcu czytanki, za  jego sprawą dziecko ma możliwość utrwalenia wcześniej zdobytej wiedzy.  

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Warto wspomnieć, że pozycja doskonale nadaje się dla dzieci na wczesnym etapie przedszkolnym z tego względu, że ilustracje idealnie oddają intencję treści. Wychowawca przedszkolny ma możliwość wykazania się kreatywnością poprzez opowiadanie książki własnymi słowami, dodatkowo włączając w ten proces maluchy.

Z całą pewnością warto sięgnąć po tę pozycję zawierającą ogromny walor zarówno wychowawczy, jak i edukacyjny, o których mówi również jedno z polskich przysłów „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.  

Patrycja Gronowicz

Jak krówka Stokrotka nauczyła się dbać o przyrodę
Autor: Adrienne Heymans
Ilustrator: Pauline Casters
Przełożyła: Iwona Janczy
Oprawa: twarda
Ilość stron: 24
Wydawnictwo: ADAMADA, 2015
Dla kogo?: Dla dzieci w wieku 3+
Serie: Szkółka Dobrych Manier

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie