📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Każdy rodzic wie, jak ważną rolę w życiu malucha odgrywa zdrowy sen. Przede wszystkim regeneruje organizm, pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, ale też daje poczucie bezpieczeństwa, które dla dziecka ma ogromne znaczenie. Jak zadbać o zdrowy sen maluszka? Jaki wpływ na zdrowie dziecka ma odpowiednio dostosowany materac?

Znaczenie snu w rozwoju dziecka

Dziecko w początkowym etapie życia przesypia od 15 do 18 godzin na dobę. To głównie podczas snu zachodzą u niemowlęcia procesy odpowiedzialne za jego prawidłowy rozwój, a więc mające znaczący wpływ na jego przyszłość. Podczas snu wydziela się hormon wzrostu, odpowiedzialny też za prawidłową masę ciała. Sen kształtuje układ nerwowy, pobudza do pracy mózg, który właśnie wtedy może analizować poznane informacje, przetwarzać je i zapamiętywać. Dzieje się tak za sprawą stymulowania neuroprzekaźników, czyli łączników pomiędzy mózgiem i poszczególnymi komórkami w organizmie. Zdrowy sen to także wypoczynek, regeneracja sił i gromadzenie nowej energii na kolejny dzień odkrywania świata. Sen daje też poczucie niezmienności, stałego punktu w grafiku dnia, potrzebnej rutyny. Sen to wyciszenie, spokój i bezpieczeństwo, a czynniki te, wdrożone już na początku, mają duży wpływ na emocjonalną stabilność dziecka. Starsze dziecko ma trochę mniejsze zapotrzebowanie na sen, jednak nadal jest on bardzo ważny i pełni wiele istotnych funkcji w życiu małego człowieka. Pediatrzy zalecają, aby dziecko w wieku 2-3 lat przesypiało około 13 godzin na dobę. Bardzo ważne są też drzemki w ciągu dnia, które warto podtrzymać nawet do piątego roku życia.

Łóżeczko, książeczka i wyciszenie

Sen i wypoczynek to jedna z podstaw zdrowego stylu życia, zaraz obok zbilansowanych posiłków i ruchu fizycznego. Jak zapewnić zdrowy sen swojemu dziecku? Bardzo ważną rolę odgrywa miejsce wypoczynku, czyli łóżeczko, a przede wszystkim materac. Wybierając materac do łóżeczka niemowlęcia, można zdecydować się na mniejszy model. Dla kilkulatka, myśląc przyszłościowo, warto zastanowić się nad wysokiej jakości materacem, na przykład https://sennamaterace.pl/192-materace-piankowe-rozmiar-160×200. Najważniejsze, aby materac spełniał wszystkie kryteria i zapewniał dziecku zdrowy i bezpieczny sen. Przede wszystkim, powinien być wykonany z naturalnego, oddychającego materiału, zapewniającego komfort spania. Dobrze jest też wziąć pod uwagę jego elastyczność i dopasowanie do kształtu i ruchów ciała. Dodatkowym walorem na pewno będzie łatwość w utrzymaniu czystości i w praniu. Pościel dla maluszka też powinna być odpowiednio dobrana, czyli przyjazna dla delikatnej skóry, zapewniająca przewiewność i komfort snu. Przed snem, dziecko powinno być wyciszone, z dala od wszelkich rozpraszaczy i dodatkowych bodźców. Dobrze jest dziecięcą sypialnię utrzymać w ciepłych, stonowanych barwach, zaopatrzyć ją w ledową lampkę, która może świecić całą noc. Podczas usypiania dziecka ważna jest obecność rodzica, bo jego bliskość daje mu poczucie bezpieczeństwa. Warto jest zaśpiewać maluszkowi kołysankę albo przeczytać książeczkę. Badania dowodzą, że czytanie dziecku jest wskazane już od pierwszych dni jego życia. Nawet jeśli nie rozumie przekazu, monotonny, znajomy głos mamy czy taty wpływa korzystnie na samopoczucie maluszka i wspomaga budowanie bliskich relacji.

Komfort i bezpieczeństwo, czyli dziecięce materace

W obecnych czasach istnieje wiele sklepów, oferujących akcesoria dla dzieci, w tym łóżka i materace. W tej kwestii jednak warto zaufać znanym i cenionym markom, a jedną z nich jest na pewno Hilding Anders. Jest to firma, która powstała w Szwecji w 1939 roku, i która przez ten czas zdobyła ogromne uznanie klientów. Filozofia szczęśliwego i bezpiecznego snu, narodzona przed II wojną światową w skromnym warsztacie, przetrwała długie lata i obecnie może cieszyć się uznaniem na całym świecie. Zyskała nie tylko miliony zadowolonych użytkowników, ale też znaczących kontrahentów. Hilding produkuje wysokiej jakości łóżka i materace, również dla dzieci. Materace dziecięce są kreowane z pasją i dbałością o każdy szczegół. Firma, wychodząc naprzeciw potrzebom maluchów i troskom ich rodziców, stworzyła materace z bezpiecznych, przebadanych materiałów, z odpowiednim podparciem dla małego ciałka, a także antyalergiczne i gwarantujące higienę snu. W swojej ofercie ma, między innymi, dwustronny materac, wykonany z pianki antybakteryjnej i wentylowany, na przykład o kształcie łódki, czyli chroniący dziecko przed wypadnięciem. Inną propozycją może być materac zawierający warstwę kokosu, pokrytego przewiewną pianką flexifoam. Ten model oferuje dwa rodzaje wsparcia dla maluszka – miękkie i twarde. Duży wybór materacy można znaleźć na https://sennamaterace.pl/. Sennamaterace.pl to autoryzowany dystrybutor marki Hilding Anders.