Materace do spania – gdzie kupić i jakie wybrać, aby czuć różnicę?

Materace do spania — gdzie kupić i jakie wybrać, aby czuć różnicę?
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Materac to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia każdej sypialni. Sama rama łóżka w niczym nam nie pomoże — to materac odpowiada za jakość snu, brak bólu po wstaniu rano czy samopoczucie oraz energię. Decydując się na konkretny materac, warto zwracać uwagę na wiele aspektów, takich jak materiał wykonania, rozmiar, twardość oraz miejsce nabycia. Sprawdź, gdzie kupić dobry materac oraz czy materac lateksowy to odpowiedni wybór?

Materace różnią się między sobą sposobem wykonania, rozmiarem, materiałem. Na rynku występują popularniejsze opcje, jak i mniej popularne. Do tej pierwszej zaliczymy materace jednoosobowe 90×200 czy dwuosobowe 160×200, a jeśli chodzi o te rzadziej wybierane, będzie to materac 80×200 czy 140×200.

Rozmiar materaca — jaki wybrać?

Rozmiar materaca będzie zależał od tego, jaki typ łóżka znajduje się w domu, a łóżko z kolei odpowiada na wymagania użytkownika, ale musi się też zmieścić w sypialni. W przypadku pokoi dziecięcych niezwykle popularne są materace jednoosobowe. Do najczęściej wykorzystywanych materacy zaliczymy rozmiar 90×200, jednak coraz chętniej użytkownicy decydują się na 80×200, ponieważ posiadają takie właśnie łóżka lub przymierzają się do ich zakupu.

Jeśli chodzi o łóżko dwuosobowe, bardzo często użytkownicy decydują się na materac 160×200. Jest to rozmiar standardowy. Łóżko o takich wymiarach z łatwością pomieści dwie śpiące obok siebie osoby, a przy okazji zostanie nieco wolnego miejsca. Zarówno jedna, jak i druga osoba z pewnością będzie czuła wygodę, śpiąc na tak dużym materacu. Łatwo się przewrócić na bok, niekoniecznie budząc drugą osobę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjąć też wygodną pozycję, niezależnie od jej charakterystyki.

Materiał materaca — sprężynowy, lateksowy czy piankowy?

Materiały wykorzystane w budowie materaca są niezmiernie istotnym elementem wpływającym również na wybór produktu. Materace sprężynowe to standard. Obecnie tworzy się je nieco inaczej, niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszonce z materiału, dzięki czemu wszystkie pracują indywidualnie.

Materace lateksowe cechują się doskonałą trwałością i elastycznością. Fantastycznie podpierają kręgosłup, dzięki czemu użytkownicy mogą liczyć na komfortowy i wygodny sen. Lateks znany jest też ze swoich ortopedycznych oraz antyalergicznych właściwości. Fenomenalnie sprawdzi się u alergików.

Materace piankowe wiodą prym i ciężko temu zaprzeczyć. Materiał ten gwarantuje maksymalną wygodę, również jest polecany alergikom czy osobom z kłopotami ortopedycznymi. Produkowane współcześnie pianki są obojętne dla zdrowia człowieka, nie zawierają w sobie żadnych szkodliwych substancji. Pianka wysokoelastyczna cechuje się rewelacyjną sprężystością, idealnie nadaje się dla osób, które śpią niespokojnie czy dla dzieci.

Pianka termoelastyczna to prawdziwy hit, jeśli chodzi o produkcję materacy. Reaguje na zmiany temperatury, przez co jest odpowiednim wyborem dla osób śpiących spokojnie, w jednej pozycji przez większość nocy lub nawet przez całą noc.

Jakościowe materace najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach zajmujących się wyłącznie dystrybucją podłoży do spania. Choć zakupy przez Internet są obecnie bardzo popularne, materac warto wypróbować przed opłaceniem zamówienia.