Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Historia Świętej Kingi. Recenzja książki

Historia świętej Kingi - fascynująca wierszowana opowieść dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Nim zacznę oglądać film, zawsze sprawdzam opinie krytyków,  oceny na portalach filmowych, wrażenia znajomych. Rozpoczynając seans wiem więc, czego się spodziewać. Gdy biorę książkę do zrecenzowania postępuję podobnie. Pozwala mi to na zbudowanie pewnego zaplecza wiedzowego. Docieram w ten sposób do tego, co autorzy chcą daną książką przekazać i czuję się kompetentna by ocenić, czy im się to udało.

Dlaczego piszę o tym w recenzji Historii Świętej Kingi? Bo nie wychowuję dzieci w wierze katolickiej. Gdybym w przeciętnej książce przeczytała, że będziemy szczęśliwi „ufając Panu Bogu” przewróciłabym oczami i westchnęła głośno. Ale tu mam jasny komunikat już na okładce – Historia Świętej Kingi, wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew. Wiem czego się spodziewać, podchodzę merytorycznie.

Od strony wizualnej książka przyciąga uwagę matowym papierem i delikatną, akwarelową kolorystyką. O ile postacie są, w moim osobistym odczuciu, aż zanadto proste, o tyle pejzaże zachwycają. Jest to rodzaj ilustracji, który nie pojawia się zbyt często, a lubię, gdy książka uwrażliwia dzieci na sztukę. Dodatkowo: twarda oprawa, mnogość ilustracji, niewiele tekstu na stronie, duże litery. Wszystko to umożliwia samodzielną lekturę początkującym czytelnikom.

A co z tekstem? Przypadnie on głównie do gustu tym, którzy lubią wierszowane historie. Tekst jest prosty, rytmiczny, rymy wyraźnie słyszalne. Przy czytaniu na głos, tekst brzmi naprawdę przyjemnie. Nie jest to wiersz o najwyższym artystycznym poziomie, ale moim zdaniem w takich wierszowanych opowieściach najważniejsze jest, by dziecko rozumiało czytany tekst i umiało wsłuchać się w jego przyjemny rytm. Tutaj to wszystko znajdziemy. Dodatkowo sama opowieść jest w dużej mierze zgodna z prawdą historyczną i dostosowana do dziecięcego odbiorcy tak, by była ciekawa i zrozumiała. Występuje w niej wiele historycznych postaci, a przede wszystkim sama Kinga przedstawiona jest bez żadnych udziwnień i dodatkowych fajerwerków. To podoba mi się w tej książce najbardziej. Jej przesłaniem jest, by iść za głosem serca, które jest tu odpowiednikiem Bożego wołania. Kinga ruszyła  w świat za swym ukochanym, a gdy jego zabrakło nie pogrążyła się w rozpaczy, lecz udała się do klasztoru ponownie idąc za głosem swojego serca.

Myślę, że to bardzo wartościowe przesłanie, by słuchać swego wewnętrznego głosu, intuicji, by nie bać się podejmować decyzji, które są naszym zdaniem ważne i dobre.

Ewelina Zielińska

Historia świętej Kingi
Katarzyna Gancarz, Anna Sarota
32 strony
Format: 176 x 209 mm
Oprawa twarda
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Bratni Zew

789 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent