Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Ząbkowanie to trudny czas zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. W tym trudnym czasie dziecku, a raczej jego opuchniętym i bolesnym dziąsłom, pomagają gumowe gryzaki. Zaprojektowane są w taki sposób, by rozluźniać dziąsła ząbkującego dziecka, ale to niejedyna ich funkcja. Jakie jeszcze można wyróżnić? Które gryzaki wybierać i jak dostosować ich formę do wieku dziecka? Jakie materiały będą odpowiednie i bezpieczne dla dziecka, a których absolutnie unikać? Sprawdź!

Kiedy dać gryzak dziecku?

Najbardziej odpowiednim momentem na podawanie dziecku gryzaka jest chwila, w której zaczyna ono wkładać dłonie w swoje usta. Robi tak dlatego, by ucisnąć swoimi dziąsłami jakiś przedmiot (najbliższym zaś są własne dłonie) i ulżyć ich napięciu. Jest to znak, że czas na gryzaki dla dzieci i niemowląt. W innym wypadku dziecko włoży do buzi wszystko to, co znajdzie pod ręką. A że będzie szukać, to pewne! W ten, między innymi, sposób, rozwija się także motorycznie.

Moment na wprowadzenie gryzaka jest indywidualny dla każdego dziecka, ale zaczyna się mniej więcej w drugim lub trzecim miesiącu życia. Trzeba także zaznaczyć, że dziecko, zamiast rączek, zaczynie także wkładać do buzi przeróżne przedmioty, które znajdzie w swoim otoczeniu. Dlaczego jest to niebezpieczne?

Przedmioty będzie mogło połknąć, zakrztusić się nimi, a także zabrudzić. Ponadto owe przypadkowe przedmioty nie będą czyste, a przez podrażnione dziąsła dziecka mogą się do jego organizmu dostać niebezpieczne drobnoustroje. Warto tego unikać, podając dziecku właśnie gryzaki. Bezpieczne, gumowe, niemożliwe do połknięcia, a przede wszystkim czyste i dostosowane twardością do jego wieku.

Funkcje gryzaków – zabawka nie tylko do gryzienia

Gryzaki odgrywają bardzo ważną rolę w rozluźnianiu opuchniętych dziąseł dzieci, u których zaczyna się ząbkowanie. U niektórych ten proces przebiega szybciej, u innych wolniej. Niektóre dzieci dotyka ból, inne przechodzą przez ten okres stosunkowo bezboleśnie. Gryzaki powinny jednak nie tylko przynosić ulgę w bólu i dyskomforcie, ale także funkcjonować jako zabawki!

Tego typu produkty muszą więc być tworzone w odpowiedni sposób, aby angażować dziecko swoim kształtem i barwą. Kolorowe gryzaki o fantazyjnych kształtach potrafią zwrócić uwagę dziecka bardzo szybko i na dłuższy czas niż ich nudniejsze odpowiedniki. Poza tym – bardziej kolorowy i skomplikowany gryzak wspiera rozwój dziecka także w obszarze wyobraźni, pobudzania zmysłu wzroku, rozwijania funkcji kognitywnych. Odróżnianie przedmiotów na podstawie kształtów i barw przyspiesza rozwój dziecka.

Gryzaki dziecięce – które wybrać i kiedy?

Gryzaki funkcjonują więc jako akcesoria do przeprowadzania dzieci przez trudny czas ząbkowania, jako zabawki, a także (do pewnego stopnia) przedmioty wspierające jego rozwój w wielopłaszczyznowy sposób. Od układu motorycznego, przez zmysł dotyku i wzroku, aż po wyobraźnię przestrzenną.

Przed kupnem gryzaka warto najpierw sprawdzić, z jakich materiałów został wykonany. Gdy dziecko jest w początkowym okresie ząbkowania, warto podawać mu gryzaki wykonane z miękkiego silikonu. Twardsze mogą powodować więcej otarć i bólu! Z czasem warto przejść na nieco twardszą gumę.

Przeglądając ofertę gryzaków należy także zwracać uwagę na materiał, z którego zostały wykonane, pod względem składu. W tym przypadku najzdrowsze są te, które producent wytworzył z kauczuku lub silikonu. Inne materiały powinny wzbudzić uzasadnione podejrzenie, że gryzak nie jest najwyższej jakości. Tych należy unikać dla zdrowia dziecka!

Artykuł zewnętrzny

337 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent