Gry dla dzieci – które poprawiają koordynację ruchową?

Gry dla dzieci – które poprawiają koordynację ruchową?

Na rynku zabawek można znaleźć ogromny wybór gadżetów. Niejedną osobę przyprawia on o ból głowy. Z jednej strony chcielibyśmy zapewnić naszym pociechom świetną zabawę, z drugiej natomiast zadbać o jego rozwój. Co zatem wybrać? Dlaczego gry zręcznościowe to dobry pomysł?

Gry zręcznościowe – dlaczego warto po nie sięgać?

W dobie komputerów, tabletów i innych elektronicznych atrakcji dzieci mają na co dzień mało ruchu. Kiedyś trudno było zagonić maluchy do domu, kiedy w letnie dni godzinami spędzały czas na podwórku wraz ze swoimi rówieśnikami. Dzisiaj wręcz trzeba je zachęcać do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Na szczęście z pomocą przychodzą gry zręcznościowe. To doskonały sposób na oderwanie maluchów od ekranów tabletu lub komputera. Tego typu gry są bardzo dynamiczne, bazują na refleksie, precyzji oraz dużej spostrzegawczości. Zdobyte podczas zabawy umiejętności mogą jednak znacząco pomóc maluchom w przyszłości.

„Wieża” – test zdolności manualnych

Spośród gier zręcznościowych warto wymienić chociażby „Wieżę”. Ta gra wymaga nie tylko sprawności manualnej, ale jednocześnie zmysłu przestrzennego i konstruktorskiej przemyślności. Gracze wyjmują kolejne klocki, kładąc je na szczycie wieży. W ten sposób konstrukcja rośnie… i rośnie… i rośnie, aż któryś z graczy nie popełni błędu i jej nie przewróci. „Wieża” ma w sobie element rywalizacji, ale również świetnie wpływa na koordynację ruchową. Wiele zabawy mają z niej zarówno dzieci, jak i dorośli. Dostarczy wielu pozytywnych emocji całej rodzinie. Dodatkowo w tę grę mogą grać osoby w każdym wieku.

Nieśmiertelne rybki

Każdy niewątpliwie zna też słynne „rybki”. To gra, ćwicząca zręczność oraz refleks. Polega na złowieniu przy pomocy niewielkiej wędki jak największej liczby rybek. Rybki chętnie wystawiają główki do wędkarza, ale nie zawsze chcą chwycić haczyk. Trzeba wyczuć odpowiedni moment, by nie zdążyły zamknąć pyszczków. W sklepach z zabawkami oraz księgarniach internetowych dostępna jest wersja XXL tej gry z aż 42 polami, obrotowym jeziorem oraz czterema wędkami. Gra jest szybka, ale na pewno każdy będzie chciał zaliczyć niejedną rundę wędkowania.

Grillowy klasyk, czyli boule

Gry zręcznościowe godne polecenia to również boule. W pokrowcu znajdziesz sześć dużych, metalowych kul oraz niewielką piłeczkę, rozpoczynającą rozgrywkę. Najpierw piłeczkę ustawia się w centrum pola. Gracze ustawiają się w odległości kilku lub kilkunastu metrów (w zależności od stopnia zaawansowania) od tej piłeczki. Następnie kolejno rzucają metalowe kule. Chodzi o to, by kula znalazła się jak najbliżej piłeczki. Oczywiście wszystkie chwyty dozwolone. Można wytrącać z pola kule graczy, a także przesuwać piłeczkę, by utrudnić dostęp do niej rywalom.

Materiał promocyjny

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie